Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Кр. Минкин: Дълбоката мозъчна стимулация значително подобрява състоянието на пациентите с Паркинсон

Доц. д-р Красимир Минкин

  11 април – Световен ден за борба с болестта Паркинсон

  Неврохирургът доц. д-р Красимир Минкин е ръководител на единствения екип у нас, който извършва дълбока мозъчна стимулация при лечението на Паркинсоновата болест. По повод Световния ден за борба с Паркинсон разговаряме с доц. Минкин за същността на дълбоката мозъчна стимулация, влиянието върху симптомите, пациентите, които са подходящи за прилагането на този метод.

  „Дълбоката мозъчна стимулация представлява променяне на мозъчната дейност с цел да нормализираме определена функция. Най-известното ѝ приложение наистина е при пациенти с Паркинсонова болест. За да онагледим ефекта от дълбоката мозъчна стимулация, най-лесно е да я сравним с пейсмейкърите за ритъмни нарушения на сърцето. Този пейсмейкър се слага в подкожието и е свързан с електроди със сърцето. Целта е да зададе такъв ритъм, че да предпази пациента от ритъмни нарушения. Ние правим същото с дълбоката мозъчна стимулация, но този път електродите завършват в мозъка и имат за цел да нормализират максимално мозъчната функция, която е нарушена при пациентите с Паркинсонова болест.“ – Това заяви в интервю за Радио Благоевград доц. д-р Красимир Минкин, неврохирург в УМБАЛ „Св. Ив. Рилски“. Той уточни, че този метод е най-подходящ в средната фаза на заболяването. Паркинсоновата болест може да бъде разделена на три етапа – начален етап, който трае от 5 до 10 години,  тогава лекарствата действат много добре. Повечето от пациентите водят нормален живот с малки дози лекарства. В средния етап дълбоката мозъчна стимулация е от изключително значение – тогава лекарствата не действат достатъчно. Те действат за малък период от денонощието, като в по-голямата част от деня пациентът е значително инвалидизиран от симптомите. „Тук ние може да се намесим с ДМС и да увеличим периода, през който пациентът се чувства значително по-добре в голяма част от денонощието. Третият етап от заболяването е най-тежък, т.нар. крайна фаза от развитието на Паркинсона, когато пациентът не може да става и има значителни нарушения в равновесието и мисленето. В тази крайна фаза е безсмислено да се прави ДМС. Целта на този метод е да върне пациента  към началото на заболяването, когато е имал много малко симптоми. Това успяваме да постигнем при около 90 процента от пациентите.“ – коментира доц. Минкин.

  Неврохирургът сподели, че нито едно от леченията, с които светът разполага, не променя хода на заболяването, т.е. не забавя Паркинсоновата болест. Правят се експерименти  с т.нар. променящи хода на заболяването лекарства, но още няма утвърдена молекула в световната практика. Нито лекарствата, нито дълбоката мозъчна стимулация, спират развитието на дегенеративните промени в мозъка, но значително подобряват състоянието и забавят с много години възникването на инвалидизация при пациента – състояние, в което той става зависим от обгрижващите го близки.

  От създаването на центъра през 2013 година,  до момента този метод е приложен при 60 пациенти. 30 пациенти са  оперирани преди реимбурсацията от НЗОК през 2019 година.  „Преди реимбурсацията имахме 30 пациенти, а само за една година още 30. Първата имплантация на стимулатор за Паркинсонова болест бе направена на 9 април 2013 година и ще отбележим 7 години от извършването на тази интервенция в България. През изминалите години имахме много малко пациенти поради това, че малка част от тях имаха възможност да си позволят 40 000 лева за устройството“.

  Доц. Красимир Минкин посочи, че  Паркинсоновата болест може да бъде контролирана – от 20, а при някои пациенти и до 30 – 40 години. Това, че има лечение с лекарства, а вече и с дълбока мозъчна стимулация, която се финансира от НЗОК, поставя България в челото на страните, които могат да полагат всички грижи за пациенти с Паркинсон. „В България има всичко, което има по света, като се разработват и нови молекули, които да променят хода на заболяването. За съжаление такива все още няма. Но и това, което постигаме е на световно ниво и трябва да бъде използвано от пациентите“.

Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с доц. д-р Красимир Минкин:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42

Вече наистина сме в Европа

От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..

публикувано на 17.12.24 в 12:37