Съветите на всички специалисти е, че честата дезинфекция е най-добрата превенция срещу коронавируса.
„Това, което ние се опитваме да направим с жилищните сгради, които управляваме, е поне два пъти месечно да бъдат дезинфекцирани. Има сгради, които ежеседмично почистваме. Колкото по-често, толкова по-добре“, каза за Радио Благоевград професионалният домоуправител Ангел Вангелов. Той коментира, че общите части в жилищните сгради може би са останали в сянка от всички други мерки, но е важно да бъдат дезинфекцирани. В етажната собственост попадат всички места в жилищната сграда, които са за общо ползване.
„ Мерките, които трябва да се приложат по дезинфекция, най-често се прилагат в стълбищната клетка, защото там има най-голям човекопоток“ , обясни още професионалният домоуправител Вангелов и посочи местата, на които трябва да се обърне особено внимание при дезинфекциране в жилищните сгради.
„ Това са контактните области – парапет, копчета в асансьора, входна врата, ключове за стълбищно осветление. Това се местата, които е желателно при възможност всеки ден да се третират със спиртни препарати. Стълбището, повърхността на подовете също е добре да се третират. Но местата, които пипаме всеки ден с ръце е хубаво да се третират колкото може по-често“, подчерта Ангел Вангелов и разясни, че в жилищни сгради, в които няма избрани домоуправители, отговорността е на всички собственици на апартаменти. Според правилника за вътрешния ред трябва да има график за почистване на общите части, а всеки собственик на апартамент има ангажимента да почиства входа в определени дни от месеца.
Професионалният домоуправител Вангелов уточни, че трябва да се прави разлика в ползването на препаратите за дезинфекция на етажната собственост.
„ ...белината и препаратите, които са на хлорна основа имат антибактериални действия. А в случая ние се борим с вирусна инфекция и затова са необходими препарати с високо съдържание на алкохол“, посъветва Ангел Вангелов и благодари на Община Благоевград за дарените дезинфектанти на фирмите, които са наети да стопанисват жилищни сгради в областния център.
Чуйте в звуковия файл разговора с Ангел Вангелов:Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..