Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как и с какво можем успешно да дезинфекцираме семейния автомобил?

 Поставени в условията на пандемия от коронавирус, сега повече от всякога, дезинфекцията на личното ни превозното средство се превръща в една от основните мерки за поддържане на добро здраве. По този повод се обърнахме за ценни препоръки от специалистите.

 Александър Цацев, председател на Съюза на българските автомобилисти в Благоевград, представи в ефира на Радио Благоевград основните правила в почистването на автомобила вътре и отвън. Той препоръча на водачите да почистват интериора на купето с дезинфектанти, но да внимават в използването на силно абразивни препарати и обезмаслители, защото могат да повредят различните повърхности в автомобила – кожа, гума, метал и пластмаса.

  Александър Цацев акцентира вниманието върху повърхностите, които най-често са докосвани в автомобила. Това са места като дръжките на вратата, воланът, скоростния лост, ключът на автомобила. Други места, с които сме в пряк контакт като водачи или пътници и на които да обърнем внимание при дезинфекция, са предпазните колани, сигналното табло и всички бутони и превключватели. Според специалиста най-ефективното оръжие при почистване на превозното средство е сапунът, защото не е агресивен към интериора на купето и се справя по-добре от други препарати съдържащи алкохол.

  По думите на Цацев подходящи за дезинфекция на автомобила са и кърпичките за сваляне на грим. Той коментира, че те са по-щадящи за тапицерията на автомобила от почистващите препарати на спиртна основа.

 Алексанъдр Цацев отбеляза, че е важно да се обърне особено  внимание, в ситуацията на пандемия от коронавирус,  и на почистването на климатичната система и смяната на филтъра.

 Спазването на лична хигиена и почистването на автомобила са отговорност на всеки водач.

 Чуйте в звуковия файл разговора с Александър Цацев:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Държавите в ЕС харчат милиарди за дейности, вредящи на природата

Нов доклад на WWF разкрива, че държавите-членки насочват между 34 и 48 милиарда евро европейски субсидии годишно за дейности, които вредят на природата. Макар че тези вредни субсидии обхващат всички основни сектори на икономиката, основната част от тях произхожда от селското стопанство. Според ново изследване до 60% от..

публикувано на 16.05.24 в 10:45

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си. Това каза в интервю за Радио Благоевград  Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ „Подкрепа“. Информацията идва на фона на новините, че в ТЕЦ „Марица Изток 3“ са започнали съкращения на специалисти. 80 души в края на миналата седмица са получили своите..

публикувано на 15.05.24 в 12:47

Директорът на ПМГ „Яне Сандански“ с наградата „Св.Иван Рилски“

Наградата „Свети Иван Рилски“ се връчва ежегодно от Министерството на науката и образованието  на директори на училища  за високи постижения и принос в развитието на образователното дело.По традиция церемонията по награждаване е в Рилския манастир  в Деня на светите равноапостолни Кирил и Методий  – 11 май.  През тази година голямата награда..

публикувано на 15.05.24 в 09:36

Пътят към красотата започва от сърцето, където се раждат мечтите

Красотата, създадена от пловдивчанката Слава Балджиева  докосва душата и сърцето в мига, в който я видиш. Авторските ѝ пана  с фолклорни мотиви греят с пъстрите си цветове -  съчетали в себе си талант, естетика, традиция и дух, много труд. Тя е художник-приложник, превърнала е художественото тъкачество в смисъл на  живота си, член е на Задругата..

публикувано на 13.05.24 в 14:07

2024 година - повратна точка за съдебните дела, свързани с климата

На 9-ти април 2024 година Европейският съд по правата на човека в Страсбург постанови решение по група знакови дела, свързани с изменението на климата, като осъди Швейцария за "бездействие по отношение на климата" * . Решението, в обем близо 600 страници, изпраща важни послания, а последствията от него коментира за Радио Благоевград Ремина..

публикувано на 13.05.24 в 10:29

Специалисти от различни области изследват условията на труд и нивото на благополучие на работещите в затвори

Специалисти от различни области ще изследват благосъстоянието и благополучието на работещите в пенитенциарните заведения. Това коментира доц. д-р Наташа Ангелова, ръководител на катедра “Психология” към ЮЗУ “Неофит Рилски” - Благоевград и ръководител на проект към Фонд Научни изследвания от програма “Фундаментални научни изследвания”  на тема..

публикувано на 13.05.24 в 09:30

ДФГ "Джумайчета" посреща 15-ти рожден ден

Част от представителите на Детска фолклорна формация „Джумайчета“ към Читалище „Н. Вапцаров- 1866г.“- Благоевград с ръководител Иван Кацарски гостува на предаването „Неделя у дома“. Повод за срещата в ефира на Радио Благоевград е 15-ти рожден ден, който „Джумайчета“ ще отпразнуват само след броени дни. Фолкорната формация подготвя празничн..

публикувано на 12.05.24 в 15:44