Безспорен факт е, че един от най-засегнатите стопански отрасли у нас и по света заради пандемията от COVID-19, е туризмът. Той е напълно блокиран. И в момента е абсолютно невъзможно да се правят дори и леки прогнози за бъдещото му възстановяване. А основната причина за това е, че секторът е напълно зависим от човешкия фактор. И като продукт, и като потребител. Това мнение изрази в следобедния блок на Радио Благоевград Зорка Тумбакиева, секретар на браншовия съюз в Банско. Планинският център в последните години попадна на световната туристическа карта не само като зимна дестинация, но и като територия, развиваща целогодишно този вид икономическа дейност.
Преминал през няколкоседмичната карантинна блокада, днес градът се опитва да продължи в новите обстоятелства, казва г-жа Тумбакиева.
Трудно се говори в бъдеще време не само за сектор „туризъм“, но и за всички други отрасли в икономиката. Дори и държавата да предприеме някакви действия, то основните тежести си остават за всеки един отделен елемент в бизнеса. Някои ще оцелеят, други – не, е становището на Зорка Тумбакиева. Ако туристите не тръгнат към обектите и природните забележителности, няма как да се очаква оборот. Тези процеси, през които като световно общество преминаваме, едва ли ще доведат до някакво по-сериозно обединение на местна почва в отделните браншови съюзи, смята г-жа Тумбакиева. Защото в по-голямата си част ние, българите, преди всичко мислим от първо лице, единствено число. Но, все пак, пандемията ще ни промени по отношение на приоритетите, казва още тя. И обобщава, че въпреки всичко, Банско винаги ще притежава целия природен потенциал за да има туризъм.
Две интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, се проведоха в Оксфорд и в българското посолство в Лондон. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са..
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..