Във времето за образование на Радио Благоевград ви представяме добрите примери и успешното преодоляване на предизвикателствата, които поставя дистанционното обучение. От началото на тази учебна година Второ ОУ „Димитър Благоев“ в Благоевград е иновативно. Разбира се, има и предистория, подготовка и практика в интернет среда още преди ситуацията с пандемията, задълбочена работа с родителите, които се оказват и много добри, ангажирани партньори в този процес. Това споделя директорът на училището Милена Ковачева.
„Това беше предизвикателство за цялата образователна система, но ние бяхме изключително подготвени за този момент. От тази учебна година сме иновативно училище и иновациите са точно в тази област – проектно базирано обучение и използване на Microsoft Office 365 както за преподаване, така и за уеб базирано изпитване. Всички ученици от прогимназиален етап вече имаха акаунти, създадени още преди две, три години. Колегите използват Office365 за изпитване. Всички имат служебни пощи, така че ние от три, четири години се подготвяме точно в тази насока за проектно базирано обучение, преподаване и изпитване през Microsoft Office Teams. Единственото, което направихме в този случай, е че създадохме акаунти и за малките ученици. Тук имаше малко повече затруднения, защото изключително много разчитахме и ангажирахме родителите. Но бяхме подготвени и специално в прогимназиален етап още от първия учебен ден се провежда, мисля, качествено обучение. Вече втората и третата седмица включихме децата от първи и втори клас, за трети и четвърти създадохме акаунти за един уикенд, събота и неделя. Мога да кажа, че при нас нещата вървят чудесно. Включили сме и родителите в учебния процес. Тези иновативни практики, които успяхме да създадем и внедрим преди това, всъщност не наложи големи промени в организацията и провеждането на цялостния учебно-възпитателен процес.“ – каза още директорът на училището Милена Ковачева. Тя наблегна и на подготовката на седмокласниците в предстоящото НВО.
Повече подробности в звуковия файл:
Началният учител Виолина Стойнева бе категорична, че „работата в реална класна стая е много по-приятна, много по-ефикасна, много по-приемлива, особено за малките деца. За големи ученици, за студенти, дистанционното обучение е добър вариант, но за малките живата връзка е това, което е необходимо.“ Препоръките към колегите: „С обичта, с която работят с децата в клас, да продължат да работят и в тази дистанция. Децата да усещат подкрепата на своя учител, да усещат обичта, да усещат желанието на учителя да помогне, да бъдат търпеливи и обичащи. Всичко ще се преодолее! Желанието на всички учители е да покажат най-доброто от себе си и да бъдат подкрепа на своите деца и семействата им. Да продължат да работят с любовта, с която са избрали призваната си професия.“
Повече подробности в звуковия файл:
Първокласничката Магдалена Стойчева разказа как преминава един учебен ден, сподели какво учат и как, прочете от читанката кратко разказче за Великден и пожела на всички да са здрави и скоро да се видят.
Повече подробности в звуковия файл:
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..