Дистанционното обучение за разпознаване на птици, организира в социалната мрежа БДЗП–Гоце Делчев. Това е един нестандартен, но любопитен начин, във време на социална изолация и ограничено придвижване, все пак природата да не ни липсва, а и да научим нещо любопитно и важно за птиците около нас.
„Това е една идея, която има за цел да насочи вниманието на хората към опазването на птиците, чрез една интересна дейност, гледайки снимка на един определен вид птица, да се опитат да познаят коя е тя. Тъй като сега е много трудно да изкараме навън желаещите да наблюдават птици, по този начин също можем да ги ангажираме в нашата кауза. Виждайки тази снимка, човек може да предизвика себе си и да установи до каква степен има познания за различните видове птици, защото както в природата, така и на снимка, доста трудно се различават някой от цветовете на оперението на дадената птица. Затова пък, можем да я определим по нейната форма и разположението й в околната среда“ – коментира за Радио Благоевград Димитър Попов, председател на БДЗП – Гоце Делчев, който е и автор на инициативата.
Всяка вечер около 20 ч., той качва на своя Фейсбук профил по една снимка на птица, която му е изпратена от негови приятели в социалната мрежа.
„Досега съм получил десетки снимки от различни краища на страната, които не съм публикувал все още и точно по този начин, използвайки сътрудници, ние също можем да разбираме за доста застрашени и редки видове птици, които смятаме, че не са се срещали в определени територии“ – уточни Димитър Попов.
Той информира и за още една интересна инициатива на БДЗП, която се нарича SmartBirds Pro. Това е електронен полеви дневник за бързо и лесно записване на наблюдения на видовете птици, земноводни, влечуги и бозайници в България. Удобно е за използване както за единични наблюдения, така и за провеждането на мониторинг.
„Целта е, в приложението да въвеждаме птиците, които виждаме през нашия прозорец или балкон. Така че, отделяйки по 10 минути на ден, ние можем да бъдем полезни с информация затова, какви птици се срещат в дадените райони на страната“ – сподели още Димитър Попов
Той съобщи, че щъркелите в гнездото под постоянно видеонаблюдение в гоцеделчевското село Баничан, вече чакат поколение. След около месец се очаква да бъдат излюпени 4 яйца на птиците.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов:
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..