Разпространението на вируса COVID-19, създава благоприятни условия за увеличаване на нелоялните търговски практики, особено свързани с предпазване и лечение на заболяването. Изкушени от възможности за бързи печалби, някои търговци рекламират и продават на потребителите продукти като защитни маски, дезинфектанти, хранителни добавки или хапчета, със съмнително качество или полезност– предупреждават от Асоциация „Активни потребители.
„Когато хората са поставени в необичайна ситуация, в случая комбинирана с осезаем страх, пазарът веднага се опитва да предостави това, което потребителите искат, а то е сигурност и защита. Естествено, на първо място трябва да посочим защитните средства, предпазните маски, дезинфектантите, също така и всякакъв вид лекарствени продукти или хранителни добавки, които водят до подкрепата на организма или защитата на имунитета“ – коментира за Радио Благоевград Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“.
Той обърна специално внимание на увеличаващите се напоследък реклами на хранителни добавки, които „укрепват имунитета“, „ засилват организма“ или имат други подобни „чудодейни“ качества.
„През последните дни гледах реклама на пробиотик, който укрепва имунитета, същия пробиотик, преди един месец не твърдеше подобно нещо. Виждаме, че рекламата се опитва да превърне желаното в действително. Затова, ние потребителите, трябва да развием едни здравословен скептицизъм и да не приемаме първосигнално всяко едно твърдение за вярно“ - уточни Богомил Николов.
Той припомни, че има голяма разлика между статута на лекарствата и на хранителните добавки.
Експертът коментира и някой често използване търговски трикове, които могат да ни подскажат, че дадената оферта може би е в някаква степен подвеждаща. Например, по отношение на цената, или че продуктът е чудодеен, или пък, че е наличен само днес и други подобни.
„Затова, не трябва да приемаме като чисто монета тези „бомбастични“ реклами. Златното правило винаги е било – ако нещо звучи прекалено добре, за да е вярно, най-вероятно не е. Това е водещият принципи срещу нелоялните практики“ – уточни още Богомил Николов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Богомил Николов:
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..