„В момента ни звънят денонощно, само и само да ги наемем на работа. Но, за да го вземеш на работа, да му подсигуриш работа, трябва да му подсигуриш и бъдеще, защото, той като работи си иска парите. Тежко е земеделието в България, но аз бих се възползвал от тази мярка, защото по наше искане, един от нашите членове беше разговарял с министърката, че желаем тези, които са на борсата, да дойдат и при нас и ние да си им плащаме“ – коментира за Радио Благоевград Велин Георгиев, управител на „Оранжерии“ ООД – Петрич, председател на Асоциацията на оранжерийните производители и председател на Консултативния съвет по плодове и зеленчуци в Област Благоевград.
Наемането на трайно безработните лица в земеделието е една от промените в Закона за насърчаване на заетостта, която бе предложена неотдавна от Асоциацията на земеделските производители в България.
Според земеделският министър Десислава Танева, вече са проведени разговори със синдикатите в земеделието, има консенсус и започва процедура за промяна в Закона за насърчаване на заетостта.
Според Велин Георгиев, оранжерийното производство се е променило доста през последните години в България, затова е важно, какви хора ще бъдат наети в този вид производство, а то е специфично.
„В момента има оранжерии в Северна България, там, където в кюстендилско традиционно имаше череши, сега се гледат оранжерии, всичко е объркано, всичко е хаос. Министерството на земеделието не можа да направи региониране – да каже: в Петрич ще се гледат плодове и зеленчуци, там ще се гледат овошки, там ще се гледат картофите, там ще се гледа слънчогледа и да може производителят да си знаят, там, където има само жито, има два комбайна и всичко е решено“ – уточни още земеделският производител.
Той припомни, че преди 20 години сме изнасяли за Гърция 75 % от производството си. „Миналата година съм изнесъл 4 тона, сега не знам, дали ще изнеса и 1 килограм“ – заяви Велин Георгиев. Според него, правителството трябва да си направи изводи от пандемията и занапред да се наблегне върху земеделската продукция, която ние можем сами да си произвеждаме.
„Ние сме произвеждали домати и краставици и сме учили Унгария. Не може една Полша в момента да е водеща, защото Полша, вкара европейските пари точно в растениевъдството, в оранжерии, нови, модерни. И в момента, ако отидете в Полша, ще видите камионите как вървят, летят с продукция и това е добавена стойност“ – коментира още Велин Георгиев.
Според него, трябва да има ред на борсата, да се продава повече родна продукция и да се дава повече шанс на българските земеделски производители, за да бъдат равнопоставени на европейските им колеги.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Велин Георгиев:
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..