„В момента ни звънят денонощно, само и само да ги наемем на работа. Но, за да го вземеш на работа, да му подсигуриш работа, трябва да му подсигуриш и бъдеще, защото, той като работи си иска парите. Тежко е земеделието в България, но аз бих се възползвал от тази мярка, защото по наше искане, един от нашите членове беше разговарял с министърката, че желаем тези, които са на борсата, да дойдат и при нас и ние да си им плащаме“ – коментира за Радио Благоевград Велин Георгиев, управител на „Оранжерии“ ООД – Петрич, председател на Асоциацията на оранжерийните производители и председател на Консултативния съвет по плодове и зеленчуци в Област Благоевград.
Наемането на трайно безработните лица в земеделието е една от промените в Закона за насърчаване на заетостта, която бе предложена неотдавна от Асоциацията на земеделските производители в България.
Според земеделският министър Десислава Танева, вече са проведени разговори със синдикатите в земеделието, има консенсус и започва процедура за промяна в Закона за насърчаване на заетостта.
Според Велин Георгиев, оранжерийното производство се е променило доста през последните години в България, затова е важно, какви хора ще бъдат наети в този вид производство, а то е специфично.
„В момента има оранжерии в Северна България, там, където в кюстендилско традиционно имаше череши, сега се гледат оранжерии, всичко е объркано, всичко е хаос. Министерството на земеделието не можа да направи региониране – да каже: в Петрич ще се гледат плодове и зеленчуци, там ще се гледат овошки, там ще се гледат картофите, там ще се гледа слънчогледа и да може производителят да си знаят, там, където има само жито, има два комбайна и всичко е решено“ – уточни още земеделският производител.
Той припомни, че преди 20 години сме изнасяли за Гърция 75 % от производството си. „Миналата година съм изнесъл 4 тона, сега не знам, дали ще изнеса и 1 килограм“ – заяви Велин Георгиев. Според него, правителството трябва да си направи изводи от пандемията и занапред да се наблегне върху земеделската продукция, която ние можем сами да си произвеждаме.
„Ние сме произвеждали домати и краставици и сме учили Унгария. Не може една Полша в момента да е водеща, защото Полша, вкара европейските пари точно в растениевъдството, в оранжерии, нови, модерни. И в момента, ако отидете в Полша, ще видите камионите как вървят, летят с продукция и това е добавена стойност“ – коментира още Велин Георгиев.
Според него, трябва да има ред на борсата, да се продава повече родна продукция и да се дава повече шанс на българските земеделски производители, за да бъдат равнопоставени на европейските им колеги.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Велин Георгиев:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..