„Масово, през последните години, младите хора употребяват наркотици. Това е един бич, който в съвременната цивилизация не е решен в нито една държава по света“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.
По думите му, особено опасно е дрогиран или пиян шофьор да се качи зад волана, защото тогава той става опасен не само за себе си, но и за околните.
„В такава ситуация, такъв шофьор става терорист. В такава обстановка, първо имаме едно превъзбудено емоционално състояние, с високи нива на адреналин, което създава усещане за свръхспособности. От друга страна обаче, имаме много грешна преценка за дистанция, за разстояние, за габарити на колата и на пътя. Освен това, реакциите са забавени. Ако, при нормално състояние, при възникване на дадена ситуация, на един нетрениран шофьор му трябва секунда – секунда и половина, за да натисне педала на спирачката, то при пияни и дрогирани шофьори, това време е три-четири пъти повече“ – уточни автомобилният експерт.
Той е категоричен, че има разлика в реакциите на пияните и дрогираните шофьори, затова има разлика и в законодателството, което наказва подобни нарушения.
„При пияните шофьори се мери концентрацията и един пиян шофьор може да бъде хванат в момента или няколко часа след като е употребил алкохол, след което той изтрезнява и след 12 - 15 часа вече уредите не го засичат. Не е така обаче, при наркотиците. Там, Законът казва, че дори и да си употребил преди два, три или пет дена, ако тестът или кръвната проба засекат наличие на наркотици, се носят същите негативни последици, а именно – отнемане на книжка, сваляне на регистрационни номера, а пък, ако има и произшествие с пострадали, и лишаване от свобода“ – обясни още Владимир Тодоров.
Той коментира, че и в момента законодателните наказания за такива провинения са доста високи.
„По-скоро, трябва да има друг подход. Това, което ние предлагаме е конфискуване на автомобила, когато се залови дрогиран шофьор, независимо, чия собственост е този автомобил. Ние смятаме, че това предложение е работещо, защото голяма част от тези младежи, карат автомобилите на родителите си, които са скъпи. Така че, ще има и един вътрешен контрол в семейството, как се дава автомобила и на кого се дава“ – категоричен е Владимир Тодоров.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Тодоров:
Противогрипните ваксини свършиха и в аптечната мрежа в Благоевград. Фармацевтите предлагат алтернативни противогрипни препарати – Дмитрий Тюлеков, фармацевт. 10% от населението над 40 години в България страда от Хронична обструктивна белодробна болест ( ХОББ). Рискови фактори за развитието на болестта – доц. д-р Николай Янев, пулмолог...
Отново предлагат да бъде въведена такса „водомер“. Какво налага това и ще скочат ли сметките на потребителите? Коментар на проф. д-р. инж. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. В Перник организират „Доброволец на годината“ – за предстоящото събитие разказва Александър Йорданов от Консултативният съвет за..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..