„Масово, през последните години, младите хора употребяват наркотици. Това е един бич, който в съвременната цивилизация не е решен в нито една държава по света“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.
По думите му, особено опасно е дрогиран или пиян шофьор да се качи зад волана, защото тогава той става опасен не само за себе си, но и за околните.
„В такава ситуация, такъв шофьор става терорист. В такава обстановка, първо имаме едно превъзбудено емоционално състояние, с високи нива на адреналин, което създава усещане за свръхспособности. От друга страна обаче, имаме много грешна преценка за дистанция, за разстояние, за габарити на колата и на пътя. Освен това, реакциите са забавени. Ако, при нормално състояние, при възникване на дадена ситуация, на един нетрениран шофьор му трябва секунда – секунда и половина, за да натисне педала на спирачката, то при пияни и дрогирани шофьори, това време е три-четири пъти повече“ – уточни автомобилният експерт.
Той е категоричен, че има разлика в реакциите на пияните и дрогираните шофьори, затова има разлика и в законодателството, което наказва подобни нарушения.
„При пияните шофьори се мери концентрацията и един пиян шофьор може да бъде хванат в момента или няколко часа след като е употребил алкохол, след което той изтрезнява и след 12 - 15 часа вече уредите не го засичат. Не е така обаче, при наркотиците. Там, Законът казва, че дори и да си употребил преди два, три или пет дена, ако тестът или кръвната проба засекат наличие на наркотици, се носят същите негативни последици, а именно – отнемане на книжка, сваляне на регистрационни номера, а пък, ако има и произшествие с пострадали, и лишаване от свобода“ – обясни още Владимир Тодоров.
Той коментира, че и в момента законодателните наказания за такива провинения са доста високи.
„По-скоро, трябва да има друг подход. Това, което ние предлагаме е конфискуване на автомобила, когато се залови дрогиран шофьор, независимо, чия собственост е този автомобил. Ние смятаме, че това предложение е работещо, защото голяма част от тези младежи, карат автомобилите на родителите си, които са скъпи. Така че, ще има и един вътрешен контрол в семейството, как се дава автомобила и на кого се дава“ – категоричен е Владимир Тодоров.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Тодоров:
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..