Опитвали ли сте „Дърпан кашкавал“?! Може би повечето от вас не, но има една малка семейна козеферма, в която две семейства заедно отглеждат стадо от 300 кози и заедно произвеждат над 20 вида продукти – от кисело мляко до кашкавал на конци, наричан още дърпан.
Единственият начин да се опитат тези натурални млечни продукти е ако посетите фермерските пазари, организирани от ХРАНКООП – кооперативът обединяващ потребители и производители на чиста храна.
Мария Иванова и съпругът ѝ преди 18 години се захващат с нелеката задача да създадат козеферма.
„Ние преценихме, че това е ниша. Няма предлагане на пазара на кози продукти, а от информацията, която имаме козето мляко е много полезно. Би трябвало да има реализация. А може би защото козите са много мили животни, това също наклони везните да вземем стадо кози“, сърдечно споделя Мария и добавя, че животът във фермата за нея и цялото ѝ семейство започва по тъмно и свършва по тъмно.
Днес във фермата се съчетават три дейности – животновъдство, производство на млечни продукти и реализация на пазара.
Преди една година към фермата се включва още едно семейство, което се готви да поеме „щафетата“ и занаята от Мария и съпруга ѝ. Ако искате да опитате от млечните продукти на Мария, трябва да ѝ гостувате във фермата. Така, по думите ѝ, всеки може да си припомни откъде идват сиренето и кашкавалът на трапезата. Освен вкусните сирена, всеки може да се наслади и на дърпания кашкавал. Той е смес между козе и краве мляко и е изцяло ръчно произведен чрез месене, издърпване и усукване. И както казва Мария, консумира се с удоволствие, но не се реже, а се разнищва.
Идеята за дърпания кашкавал Мария взаимства при едно от пътуванията си в съседна Турция. Тя успява да открие най-точната формула за кашкавала на конци, който днес е бутиков деликатес. За съжаление в големите търговски вериги няма как да намерим млечните натурални продукти от козефермата на Мария и други малки производители. Затова шансът за тях са фермерските пазари. Там можем да изберем чиста храна, но и да подкрепим българските ферми и земеделски производители.
Чуйте звуковия файл:Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..