Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Д. Дилков от ВМА: Психичното здраве на българите е устойчиво, но COVID-19 увеличи тревожните разстройства

Доц. д-р Данчо Дилков

Преди седмица Военномедицинска академия разкри безплатна телефонна линия за психологическа помощ в условията на Covid-19. На телефон 02/92 26 190 специалисти от Клиниката по психиатрия на ВМА дават консултации на граждани, които изпитват страх, тревога, безсъние, свързани с пандемията от Covid-19.  Доц. д-р Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия и военна психология във ВМА обобщи телефонните обаждания на гражданите от страната за  здравния час на Радио Благоевград-БНР.

  „Средно между 35-40 обаждания имаме на ден, проблемите са най-разнообразни като изява на симптоми, но  основно причината е страхът от пандемията с Covid-19. Най-често оплакванията, които разкриват нашите пациенти са от най-обикновения страх, който в определени моменти се засилва и се стига до много екцесивен страх, както и тревожност, която е свързана най-вече със заразяване, поради охлабване на мерките, особено през последните 2-3 дни. Страхът прераства и в тревога, която на моменти стига до паника. Панически атаки, които са с най-различна продължителност – от няколко минути до 20-30 минути.“ – каза  доц. Дилков. Той посочи, че преимуществено  се обаждат по-възрастни пациенти – над 55 години, които имат придружаващи заболявания – сърдечно-съдова система, диабет, пациенти с пейстмейкъри, които са в рисковата група и се притесняват от евентуален контакт с коронавируса. Другата категория пациенти, които са потърсили връзка със специалисти на телефона за психологическа помощ са с предшестващи тревожни или депресивни състояния. Имат влошаване на симптомите, независимо от това, че продължават да се лекуват и са наблюдавани от своите психиатри.

  Военномедицинска академия разшири психологическата помощ, разкрита е и възможност за комуникация чрез платформите VIBER и SKYPE. „Ние дадохме възможност да се провеждат и консултации онлайн  от различни платформи с цел да бъдем по-достъпни колкото се може по-голяма част от българското население. Това ще даде възможност на по-младите хора, които имат нужда от нашата помощ да се свържат с нас, защото те са на „ти“ с тези технологии и ги използват в общуването си. Затова разчитаме, че по този начин едновременно с телефонните консултации да провеждаме и онлайн консултации. Това естествено изисква и по-голям наш ресурс“ – уточни доц. Данчо Дилков и съобщи, че консултациите ще се провеждат всеки работен ден от 9:00 до 14:00 часа, а от тях могат да се възползват както пациентите, настанени в отделенията за COVID-19 в цялата страна, така и тези, намиращи се на домашно лечение.

  Когато случаите са по-сериозни лекарите препоръчват и среща на живо с пациентите. „Около 1/5 от гражданите, които се обаждат на телефона за психологическа помощ на ВМА имат нужда от консултация лице в лице, тъй като става въпрос за проблеми, които не са за първи път и изискват психиатрична оценка, както и медикаментозно лечение.  Тези хора съветваме да се обърнат към психиатрите най-близо до тях“.

  Повече от гражданите, потърсили психологическа помощ са от отдалечени и малки населени места, където няма психиатър. Най-малко са от София.

  „Като цяло психичното здраве на българите е устойчиво. Това може би е свързано с нелекия живот в десетилетията и известната несигурност, която кара хората да се мобилизират, да ангажират съзнанието си сериозно. За да оцелеят, да се развиват. Българският народ е адаптивен. Когато има яснота и добре формулирана цел и правила, тогава всичко върви по-гладно и канализирано – това каза в заключение доц. д-р Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия и военна психология във ВМА и отправи апел: „Ако човек усеща, че има проблем, макар и епизодично, да потърси помощ от компетентен психолог, психиатър, дори и от личния лекар, който би могъл да прецени отделни прояви и да го насочи към правилната посока“

     Интервю на Лалка Радкова с доц. д-р Данчо Дилков можете да чуете в звуковия файл – > 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46