Отпадането на извънредното положение (поне засега) накара някои от нас да започнат планиране на лятната ваканция. На други пък им се струва, че все още е неуместно да правим такива ходове, предвид сложната пандемична обстановка в света. Държавните структури обещават да използват непопулярни мерки за привличането на туристи в различни обекти и курортни центрове, както и подкрепа за туристическия бранш. А съседни балкански държави стартираха рекламните си кампании предвид очакваното начало на летния сезон.
Доколко сме склонни да отидем някъде на почивка; и съществува ли разбираем страх от неизвестното в тази посока?!
„Накрая всичко ще бъде наред. Ако не е наред, значи не е дошъл краят“ – тези мисли на великия Джон Ленън спокойно могат да определят днешния неясен период, през който преминаваме. Въпреки всичко обаче, след като посрещнахме т.нар.свобода на 13 май, при отмяната на извънредното положение, вече започваме да мислим и за нейното уплътняване. А традиционно през май планираме лятната си почивка. Доколко обаче е разумно да мислим в тази посока ни казва фрау Лазарофф. Тя е от Германия, но от два месеца, заедно с българския си съпруг, е „на котва“ в Благоевград. Според нея трябва да заложим на „всичко българско и родно“. И да демонстрираме регионален патриотизъм.
Иван пък 20 години е бродил през руските степи. Работил е какво ли не, преди в края на миналата година да се прибере у дома. И има конкретно тълкувание на максимата „лятна почивка“. Той е категоричен, че когато човек има пари в джоба и е психически спокоен, всеки ден е разтоварващ.
Младите българи също са с различно и нестандартно мнение относно възможностите да се почива у нас или в чужбина. И за двойните стандарти също. Необяснимо е за двама от тях, защо чужденците могат да идват да почиват у нас, а ние да влизаме в двуседмична карантина при завръщането си от ваканция в странство.
Дали в къщи за гости или в големи хотелски комплекси – това пък е основният въпрос, който провокира онези от нас, които имат смелост да се смесят с различна тълпа. Основното изискване е свързано с хигиената и сигурността при пребиваване в базите.
Иначе като цяло настроението за ваканция не ни е напуснало, въпреки принудителния двумесечен престой вкъщи. Защото, както е казал мъдрият Джон Ленън: „Накрая всичко ще бъде наред. Ако не е така, значи не е дошъл краят."
Чуйте в звуковия файл репортажа на Бойка Браткова:„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..