Като по-скоро неутрално, определи отражението на извънредното положение върху пазара на храни у нас Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. В традиционния си месечен пазарен анализ за Радио Благоевград, той коментира, че в началото на извънредното положение преди два месеца, са се наблюдавали движения и нагоре и надолу, но към момента се наблюдава един доста сериозен стабилитет на пазара.
„По-скоро можем да извадим някой позитиви, че под въздействието на коронавируса, пазарът стана по-прозрачен, като цяло конкурентната среда се подобри, доста по-чиста е, търговците и производителите доказаха, че имат сериозни качества в моментите на свръх търсене и устояха. Българската хранителна индустрия показа, че има доста добри потенциални и капацитетни възможности, добре се отрази и на българските производителите, които в момента продават повече българска стока и пазарните условия са мотивиращи за българските производители. По-скоро имаме повече плюсове, вследствие на коронавируса, отколкото минуси“ – коментира Владимир Иванов.
Той уточни, че сред храните, който са поскъпнали най-много през последните два месеца, са лимоните и джинджифилът, заради нарасналото им търсене по здравословни причини. В момента, цените на основните хранителни продукти – яйца, ориз, брашно, фасул захар, са стабилни, с леки вариации до две – три стотинки нагори и надолу. При млечните продукти – сирене и кашкавал, са регистрирани леки увеличения, но това е вследствие промяната на структурата на потребление.
„Това е много интересна тенденция – сега потребяваме много по-качествени млечни продукти, отколкото преди кризата. Единствената цена, която е по-ниска, в сравнение с миналата година при млечните продукти, това е цената на маслото, което е вследствие на стабилизиране на пазара на маслото в Европа“ – коментира още експертът.
По отношение на месото се наблюдава абсолютен стабилитет от края на миналата година. При зеленчуците има по-сериозни движение – след повишението на цените в началото на периода, сега се наблюдава понижение от два до три, четири процента на седмична база на доматите и краставиците. С продължаващото затопляне на времето, това понижение на цените на зеленчуците ще продължи и при зелето и картофите.
Владимир Иванов съобщи и добрата новина, че за първи път от 40 дни насам, има намаление на стойността на „потребителската кошница“, в която влизат цените на 28 - те наблюдавани хранителни продукти от първа необходимост. От 84 лева, сега тя е 82, с 10 лева разлика от равнищата миналата година.
„Наблюдаваме доста по-светъл и балансиран пазар, отпреди коронавируса, дано се запази така! Повиши се и потребителската култура на купувачите. С една дума – отчетохме развитие през този период, колкото и парадоксално да звучи“ – уточни още Владимир Иванов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..