Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нина Ковачева: Очаквам да има един голям тласък на нова вълна в изкуството...

    Нина Ковачева е художник авангардист, която работи предимно в областта на видеоарта и несъмнено е от личностите с по-дълги биографии, награди и изложби.  Тя живее и работи в Париж от 1995 г., но прекарва и доста време в България.

    Казва, че за нея е важно разширяването на териториите – духовно и физически, също и че обича промените, които я карат да вижда нещата под нов ъгъл и с нови очи. По този начин обяснява и използването на различни техники и материали в индивидуалните си творби. Това, разбира се, е валидно и за процеса по създаването на общите им проекти с Валентин Стефанов, неин творчески и житейски партньор, резултат на което са прочутите им видеоинсталации в цял свят. Припомняме, че двамата са сред първите в Париж, които проектират видеоарт върху архитектурни фасади. Използват повтарящи се движения, като тяхната безкрайност провокира публиката към размисъл, кадрите им носят психологически смисъл. Носители са на наградата на ЮНЕСКО през 2002-ра за принос в развитието на съвременното изкуство.

    Дори на фона на настоящата вирусна пандемия, Нина Ковачева успя да стигне до публиката по много свой и въздействащ начин с онлайн изложбата „От възвишеното до нелепото“, която столичната галерия „Структура” представя от 5 май до 10 юни.

    „Героите в рисунките на Нина Ковачева от 2020 г.” – е написала в анонса кураторът Мария Василева – „са привидно невинни – деца, комиксови любимци, познати типажи от фантастични филми, всички заети с обикновени занимания и игри. Рисунките обаче са изпълнени с глобална тревога. Драматизмът и емоциите далеч надхвърлят малкия размер на листа – 29 x 39 cм. Героите са инструмент за изразяване на дълбоки чувства и вълнения. Детската невинност е призмата, през която страховете на днешния ден стават още по-очевидни.“

        В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград с Нина Ковачева:

    Изкуствоведът Лоран Хеги пише по повод самостоятелната изложба на авторката в Музея за модерно и съвременно изкуство в Сент Етиен, Франция: „Рисунките на Нина Ковачева изглеждат съблазнителни и объркващи, чувствени и игриви, безгрижни и крайно сериозни, оскъдни и едновременно плътно препълнени със смисъл. С изумителна лекота художничката съчетава различни мотиви и конотации, интимности, спомени и цитати, като по този начин създава визуален свят, който е едновременно еклектичен и хармоничен. Неговата безпогрешна съгласуваност произтича от специфичния, живописен разказ, който явно демонизира детската, наивна невинност и ескалира смущаващата и дестабилизираща неяснота на изобразените сцени до абсурд, като по този начин стимулира една почти неудобна интензивност на възприятието. Без предупреждение, объркващо и плашещо, на пръв поглед игривият разказ неочаквано се превръща в злонамереност, жестокост и насилие, без преход или обяснение и без по-широка контекстуализация. Тази постоянна трансформация на съдържанието и психологията на различните фигури и предмети обогатява визуалния свят на Нина Ковачева и нарушава удобните, лесни, банални и клиширани идеи за добро и зло, за добре познати ситуации и за невероятни събития.“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50