Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В благоевградско засега няма отровени пчели

„Засега, в благоевградско няма регистрирани случаи на масово отравяне на пчелите с пестициди, използвани в земеделието“ – съобщи за Радио Благоевград Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград. По думите му, миналата година е имало един подобен случай около село Логодаж, но засега, няма подаден сигнал за такъв проблем.

Информацията звучи успокоително на фона на бедствието, което се случва с пчелите в Северозападна България. През последната седмица, там е регистриран масов мор по пчелните семейства. Хиляди пчелари са останали без поминък, а кошерите без пчели, заради използваните препарати за растителна защита.

 „Това се получава, защото в България има неконтролируем внос на пестициди и инсектициди. Предполагам, че се внасят от трети държави, заради по-евтината цена и се пръска неконтролируемо. Там по селата, контролът е по-скоро хипотетичен, отколкото реален“ – уточни Георги Дюлгеров.

Той коментира и мерките, които предлагат пчеларите за решаването на този проблем, сред които са – да се пръска само в тъмната част на денонощието или пък да се отнемат субсидиите на земеделските стопани, които използват неразрешени препарати за растителна защита.

„В определени села, като има един арендатор със стотици, хиляди декари земя, той си е държава в държавата, на него никой нищо не може да му каже. Пчеларят е сам, ако не е прикрепен към пчеларско дружество, няма кой да го защити, а знаем, че Обединен пчеларски съюз нямаме от дълги години и така, пчеларят остава абсолютно сам срещу един едър арендатор, който разполага с връзки, с пари и така нататък, абсолютно безсмислена битка“ – категоричен е пчеларят.

Той уточни, че в момента има редица пчеларски съюзи в България, но няма един обединен, консолидиран, силен пчеларски съюз, който да защитава интересите на пчеларите.

"По отношение не синдрома „празен кошер“, все още има епизодични случаи, но това си е проблем на пчеларя. Когато се подцени и не се лекува дадено заболяване, се появява този проблем“ – уточни Георги Дюлгеров.

Той прогнозира добра пчеларска година, ако се запазят добри и климатичните условия. В момента пчелата пашува по акациевите насаждания, които за съжаление намаляват през последните години, защото се използват за отопление. Преди акацията, пчелари са се похвалили, че е имало добра паша и от овощните видове.

Георги Дюлгеров, коментира още, че извънредното положение не се е отразило негативно върху повечето пчелари, които са регистрирали кошерите си, защото са имали достъп до тях.

„Пчелите са от стотина милиона години на Земята, надявам се, че един китайски вирус, няма да ги събори и ще ги има и след нас“ – пожела в Световния ден на пчелата, Георги Дюлгеров.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Събуди деня“ с Латинка Павлова

Отново предлагат да бъде въведена такса „водомер“. Какво налага това и ще скочат ли сметките на потребителите? Коментар на проф. д-р. инж. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. В Перник организират „Доброволец на годината“ – за предстоящото събитие разказва Александър Йорданов от Консултативният съвет за..

публикувано на 26.11.24 в 05:00

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29