Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба по случай 24 май е експонирана в общинския парламент в столицата на Черна Гора

По случай 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост в залата на общинския парламент на столицата Подгорица, Посолството на Република България в Черна гора организира  представянето на изложбата Книги, посоки, публики на Националната библиотеката "Св. Св. Кирил и Методий".

Изложбата беше открита официално от българският посланик в Черна гора, д-р Меглена Плугчиева и кмета на град Подгорица д-р Иван Вукович, в присъствието само на журналисти, предвид все още действащите ограничителни мерки във връзка с вируса Covid-19.

Изложбата се състои от 16 цветни постера, отпечатани на пенокартон, с размери 70 х 100 см. Тя представя пред различни публики на територията на Република България и други европейски страни богатството на колекциите от ръкописи, старопечатни книги, документи от  епохата на Българското възраждане и арабографична литература от фондовете на Националната библиотеката "Св. св. Кирил и Методий".

Славянските и други чуждоезични ръкописи са представени от най-ранните паметници, достигнали до нас през вековете. Сред тях са Енинският апостол от края на Х-началото на ХІ в., Добрейшовото четириевангелие от началото на ХІІІ в. и палимпсестния Драготин апостол и миней от края на 12 век. Блясъкът и хармонията на калиграфското изкуство се отразяват в някои от най-богато украсените представители на ръкописната традиция на православието чрез изящно декорирани гръцки и славянски паметници. Не са пропуснати и знакови за българската култура книги като Първият Софрониев препис на История славянобългарска от Паисий Хилендарски, изписан в Котел през 1765 г. Чрез екземпляри от най-ранните издания на славянската печатна книга на Балканите можем да проследим непрекъснатата традиция и духовност на южните славяни, съхранила народностната идентичност през вековете. Сред тях са: Четириевангелие на Макарий от 1512 г., Часословец на Яков Крайков, Абагар на епископ Филип Станиславов, предопределили по-късно и появата на първата печатна книга на новобългарски език – „Неделник” на Софроний Врачански и първият български светски буквар на д-р Петър Берон – „Рибният буквар”. Включени са и други редки чуждоезични книги: Световната хроника на Хартман Шедел от 1493 г., първият печатен славянски буквар на говорим език, отпечатан през 1561 г. с глаголица и др.

Документите от епохата на Българското възраждане представят последователно просветното дело чрез материали за Габровската гимназия и завещанието на Евлоги Георгиев, с което богатият родолюбец дарява средства за построяване и издръжка на университет в родината му. Експонирани са писма на видните търговци братя Робеви и Христо Тъпчилещов. Впечатляват портретната фотография на княз Александър І Батенберг, манифеста на цар Фердинанд І за обявяване на Балканската война и личният бележник на поета революционер Пейо Яворов.

Арабографичната книжнина излага преписи на творби от ранни арабски автори, художествено изработени персийски ръкописи, както и редки старопечатни издания на османотурски език. В Националната библиотека се съхранява третата по значение в света сбирка от османски документи. Особено ценни за българската история  са бератът на султан Абдул Азиз за утвърждаването на избрания видински митрополит Антим І за пръв български екзарх, както и ферманът за откриване на първата българска фабрика на Добри Желязков от град Сливен.

В три отделни текстови табла е изложена кратка информация за колекциите към трите специални отдела на направление "Опазване на ръкописно-документалното наследство" – отдел "Ръкописи и старопечатни книги", отдел "Български исторически архив" и отдел "Ориенталски сбирки".

Изложбата е гостувала в Унгария, Словакия, Северна Македония, Хърватия и др.

Приветствие на посланика на Република България в Черна Гора по повод откриването на изложбата:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Опаковано с любов“ – добрина, стопляща планинарските сърца

Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Щедър вторник срещу черен петък - или за една теорема на доброто!

На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..

публикувано на 03.12.24 в 11:20

Включете се в обучението „Енергийно еспресо“ за създаване на енергийни общности

 „Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life..

публикувано на 03.12.24 в 09:39

Коледни приключения за бъдещите първокласници

На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище  „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният  педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..

публикувано на 02.12.24 в 15:01

Стартира „Коледария“ 2024 в Белица

На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..

публикувано на 02.12.24 в 14:01

Динамична и доста натоварена 2024 година за доброволците в Благоевград

Като динамична и доста натоварена определи  2024 година за доброволците в Благоевград Владимир Филков. Той е компютърен специалист по професия, координатор за Благоевград на Съюза на българските спасители и ръководител на доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в областния град. През летните месеци, когато е пожароопасният сезон,..

публикувано на 02.12.24 в 11:00

Изложба ще разкаже за индустриалната история на Благоевградска област

Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите   инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..

публикувано на 02.12.24 в 09:14