Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалищният деец Мая Падарева получи престижното отличие „Златен век“

Мая Падарева

  Дългогодишният секретар на Народно читалище „Георги Тодоров – 1885“ в Белица Мая Падарева, бе удостоена с Грамота „Златен век“, за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност. Припомняме, че престижното отличие се присъжда от Министерството на културата, по повод 24 май, на дейци от различни области на културата и изкуствата, за техния принос за поддържането и разпространението на българските традиции и духовност у нас и по света.

„Съвсем неочаквано бе за мен това признание. Приятно съм изненадана, разбира се, усетих едно чувство на удовлетвореност, че все пак толкова години отдадена на работата на читалищната дейност, на хората в Белица, забравила дори семейството си, в по-голямата част от толкова дългата ми работа като читалищен секретар, наистина изпитах огромно удовлетворение. Това е една морална награда, която приемам не лично за себе си, а и за хората, за екипа, с когото работя, затова, че са винаги зад мен, че са имали доверие в моята работа. Така че, да, удовлетворена се чувствам и поласкана“ – коментира за Радио Благоевград Мая Падарева.

По думите й, Читалището е нейният живот, защото 35 години от него, е посветила на читалищната дейност.

„Много е важен екипът, с когото работиш. От 1987- ма година насам, ние изградихме с този екип много неща, попаднахме и в годините на прехода, години, които никога няма да забравя, но така или иначе, Читалището запази своята функция на извор на българщината, затова и постигнахме доста неща. Създадохме Историческия музей, който е в собствена сграда, започнахме да популяризираме туризма в общината, създадохме детски отдел в Библиотеката, разработихме много проекти и сме едни от първенците в страната по този показател“ – допълни още г-жа Падарева.

Тя уточни, че след дългоочаквания ремонт на Читалището преди три години, броят на самодейците значително се е увеличил. По време на пандемията са отпаднали основните читалищни дейности, но сега, след отпадането на забраната, има готовност за възобновяване на работата на групите и школите.

„В момента, работя от вкъщи, разработвам един проект към Националното сдружение на общините, който е свързан със създаването на Работилница за сувенири. Дано, бъде одобрен проектът, за да решим един голям проблем. Работилницата ще бъде настанена в Туристическия информационен център, за да бъде атракция за туристите, а и за да работят в нея талантливи хора, които да могат и да си изкарват някой лев“ – съобщи още Мая Падарева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Мая Падарева – > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Геймингът и поведенческото пристрастяване

Дигиталните зависимости са част от поведенческото пристрастяване, към което се отнасят още хазарта, пазаруване, гледане на порно и всички производни идващи от дигитални устройства. На това мнение е психолгът Георги Млеканов. Проблемът с пристрастяването към електронните игри е със задълбочаващи последствия  за развитието на младите хора,..

публикувано на 17.05.24 в 14:40

Край на рекламите на хазарт

От днес, 17 май,  влиза в сила забраната на реклами за хазарт във всички медии, както и наличието на билбордове в близост до учебни заведения. Новият закон за хазарта въвежда почти пълна забрана на рекламите на хазартни игри в телевизии, радиа и сайтове. Той бе обнародван на 14 май в „Държавен вестник“. Според новия закон  хазарта се..

публикувано на 17.05.24 в 14:10

Дърворезбени кръстове – изкуство в миниатюра

Дървените кръстове с резбована миниатюрна в православните храмове в нашата страна са обект на изследването на д-р Вера Атанасова-Кавачева, уредник в Националния исторически музей. В ефира на Радио Благоевград тя обясни, че тези църковни предмети представляват интерес заради трудността на своята фина изработка и „защото свидетелстват за..

публикувано на 17.05.24 в 11:41

"Пойни птици" - стихове с аромат на барут и мащерка

Поетът Владислав Христов представи новата си книга с поезия „Пойни птици“. В изданието авторът е събрал свои стихове от последните няколко години. “Текстовете са свързани най-вече с това, което споходи света през последните две години - войната в Украйна. Нямаше как, като пишещ човек да не реагирам на случващото се. Другата част от стиховете са..

публикувано на 17.05.24 в 11:37

Мирена Станева: Опазването на културното наследство е мисия

Регионалният център на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа в София е част от мрежата центрове на световната организация с основна задача да опазва и помага на държавите да изграждат своите политики по отношение на опазването на живото наследство. „ Това е признание за нашата дългогодишна културна политика, която подкрепя и опазва наследството  ни и по..

публикувано на 17.05.24 в 10:15

Държавите в ЕС харчат милиарди за дейности, вредящи на природата

Нов доклад на WWF разкрива, че държавите-членки насочват между 34 и 48 милиарда евро европейски субсидии годишно за дейности, които вредят на природата. Макар че тези вредни субсидии обхващат всички основни сектори на икономиката, основната част от тях произхожда от селското стопанство. Според ново изследване до 60% от..

публикувано на 16.05.24 в 10:45

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си. Това каза в интервю за Радио Благоевград  Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ „Подкрепа“. Информацията идва на фона на новините, че в ТЕЦ „Марица Изток 3“ са започнали съкращения на специалисти. 80 души в края на миналата седмица са получили своите..

публикувано на 15.05.24 в 12:47