Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалищният деец Мая Падарева получи престижното отличие „Златен век“

Мая Падарева

  Дългогодишният секретар на Народно читалище „Георги Тодоров – 1885“ в Белица Мая Падарева, бе удостоена с Грамота „Златен век“, за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност. Припомняме, че престижното отличие се присъжда от Министерството на културата, по повод 24 май, на дейци от различни области на културата и изкуствата, за техния принос за поддържането и разпространението на българските традиции и духовност у нас и по света.

„Съвсем неочаквано бе за мен това признание. Приятно съм изненадана, разбира се, усетих едно чувство на удовлетвореност, че все пак толкова години отдадена на работата на читалищната дейност, на хората в Белица, забравила дори семейството си, в по-голямата част от толкова дългата ми работа като читалищен секретар, наистина изпитах огромно удовлетворение. Това е една морална награда, която приемам не лично за себе си, а и за хората, за екипа, с когото работя, затова, че са винаги зад мен, че са имали доверие в моята работа. Така че, да, удовлетворена се чувствам и поласкана“ – коментира за Радио Благоевград Мая Падарева.

По думите й, Читалището е нейният живот, защото 35 години от него, е посветила на читалищната дейност.

„Много е важен екипът, с когото работиш. От 1987- ма година насам, ние изградихме с този екип много неща, попаднахме и в годините на прехода, години, които никога няма да забравя, но така или иначе, Читалището запази своята функция на извор на българщината, затова и постигнахме доста неща. Създадохме Историческия музей, който е в собствена сграда, започнахме да популяризираме туризма в общината, създадохме детски отдел в Библиотеката, разработихме много проекти и сме едни от първенците в страната по този показател“ – допълни още г-жа Падарева.

Тя уточни, че след дългоочаквания ремонт на Читалището преди три години, броят на самодейците значително се е увеличил. По време на пандемията са отпаднали основните читалищни дейности, но сега, след отпадането на забраната, има готовност за възобновяване на работата на групите и школите.

„В момента, работя от вкъщи, разработвам един проект към Националното сдружение на общините, който е свързан със създаването на Работилница за сувенири. Дано, бъде одобрен проектът, за да решим един голям проблем. Работилницата ще бъде настанена в Туристическия информационен център, за да бъде атракция за туристите, а и за да работят в нея талантливи хора, които да могат и да си изкарват някой лев“ – съобщи още Мая Падарева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Мая Падарева – > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52