Поредният разговор с Ивайло Шопски – основател на Пътуващо читалище "Бащино огнище" – бе посветен на паметта за генерал Иван Колев, често наричан "бащата на българската конница".
Роденият в Бесарабия Иван Колев гради удачна чиновническа кариера в София, но избухналата през 1885 г. Сръбско-българска война преобръща живота му. Той се записва доброволец и решава да се отдаде на военна кариера. През 1886 г. Колев вече е юнкер във Военното училище. Като русофил участва активно в детронацията на княз Александър І. Заради това е разжалван и отстранен за кратко от училището, но успява да го завърши като кавалерист (още при записването си заявява, че иска да е само и единствено кавалерист) и да продължи военното си образование във Военната академия в Торино. 4 години е командир на елитния Лейбгвардейски конен полк.
С началото на Балканската война той е отстранен от конницата и местен като щабен офицер на различни места. Все пак качествата му не остават незабелязани и в Междусъюзническата война е вече началник-щаб на Пета армия под командването на ген. Стефан Тошев. Тук той натрупва генералщабен боен опит в реална ситуация, въпреки че не стои в щаба, а на бойната линия.
През 1914 г. Иван Колев е повишен в чин генерал-майор и става командир на Десета Беломорска дивизия. Две години е престоят му в Западна Тракия и има реален принос в налагането на българската власт в тази присъедидена към България през 1913 г. област.
През май 1915 г. ген. Колев вече е начело на Първа конна дивизия. Когато на 1 септември 1916 г. започва войната срещу Румъния, верен на себе си, ген. Колев лично участва в бойните действия. Легендарен е случаят, в който лично той, заедно с още седем кавалеристи, успява да плени румънски взвод от 40 войника.
На 4 септември за пръв път ген. Колев се сблъсква с руски войски. Той – русофилът, трябва да се сражава срещу руснаци, но заявява пред войниците си: „Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм признателен на Русия задето ни освободи. Но какво търсят сега казаците в нашата Добруджа? Ще ги бием и прогоним както всеки враг, който пречи за обединението на България!“. Следва разгромна победа, а в цялата кампания в Добруджа командваната от ген Колев конница няма нито една загубена битка.
С разклатено здраве още преди навлизането в Добруджа, физическото и нервно напрежение изтощават организма на ген. Колев. Оцелял сред куршуми и снаряди, той угасва в санаториум във Виена, лишен от героична смърт. На 29 юли 1917 г. той умира едва на 54 години. Погребан е тържествено, с марш на любимата му конница.
Младата и талантлива поп изпълнителка Божидара Симеонова гостува в ефира на Радио Благоевград, за да представи дебютния си албум „Спасение“ и да представи италианската версия на първата си песен „Сега“. След 10 години, Божидара създава видео към песента, с която започва своята музикална кариера. В предаването „С усмивка в събота“ Божидара разказа и за..
Възстановяването на семейни връзки е мисия на кампанията „Промени съдба!“ на Българския червен кръст . Български Червен кръст оказва подкрепа на хора, загубили връзка със своите близки поради въоръжени конфликти, бедствия или миграция. Тази дейност на червенокръстците е с дълга история, обясни за Радио Благоевград Светослав Русев от..
Родители от Дупница на деца, диагностицирани с аутизъм, се обърнаха към своите съграждани за подкрепа в обучението на трима педагози. За съжаление, помощта, която се оказва в детски градини и училища на територията на Дупница не винаги е достатъчна, родителите са принудени да пътуват всеки ден до други градове, където има центрове за работа..
Обновената експозиция на Килийното училище и ръчно изработеният макет на старата църква ,,Св. Великомъченик Георги" в Разлог, са сред новостите в местния Исторически музей, които провокират все по-голям интерес сред посетителите. Килийното училище е един нов музеен обект. Сградата е запазена от старо, килийно обществено училище – това са..
КАТ започна ежегодната си акция "Зима". От "Пътна полиция" ще правят масови проверки за това дали водачите са подготвили превозните си средства за зимата, за да се гарантира както тяхната безопасност, така и тази на пешеходците. От 15 ноември до 1 март автомобилите трябва да са с гуми с минимум 4 мм грайфер. Освен грайфера КАТ ще проверява и..
Гоцеделчевското сдружение „Хроника срещу рака“ започва кампания за набиране на доброволци, които да подпомагат дейностите на сдружението, което вече шестнадесет години подкрепя финансово и морално онкоболни жени от четирите общини - Гоце Делчев, Гърмен, Сатовча и Хаджидимово. Предстои и ежегодният им благотворителен базар, който със събраните..
Сдружение с нестопанска цел „Ти си доброто“ за пета поредна година стартира своята благодворителна кампания „Усмивка за Коледа“ – инициатива, която вече се е превърнала в символ на добротата, съпричасността и човечността на територията на община Самоков. Основната мисия на организацията е да подпомага хора в нужда – семейства с ниски доходи или..