Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Етно селище „Егрека“ обединява автентична атмосфера и българския дух

     Етно селището „Егрека“ се намира в полите на планината Верила, малко над радомирското село Дрен. Разположено е на 6 800 кв. м., на 1100 м. надморска височина, атмосферата е автентична и пресъздава българския дух. Състои се от основна сграда със зала за хранене, семинарна зала, хотелска част. Над нея са построени четири къщи. Място, което те  пренася в отминали времена и епохи, докосва те до българските традиции.

   Този дух усети и групата  от Сдружение „Движение Ние, жените“ с председател Здравка Чимева. Всички се докоснаха и съпреживяха емоцията  и приключенския дух, гостувайки и  в истинска ферма – и деца и възрастни се включиха в рязането на дърва и стрелба с лък.

  До етно селището „Егрека“ се стига по черен път, а през този сезон гледката е невероятно красива – безкрайна зеленина,  цветни килими, усещане за енергия от природата.

  Дългогодишният режисьор на документални филми и телевизионни предавания Нина Десподска е идейният вдъхновител за създаване на селището. Случайно или не, то е създадено след нейна среща с приятел аниматор, който дълги години живее в Канада. Срещат се на едно от изданията на  джаз фестивала в Банско. „Сподели ми, че с гости-колеги са посетили Родопите, а в неговия край няма места, които хората да посещават, да усетят духа и на района около Дрен, а има европейски проекти, от които никой не се възползва. Така той ме провокира, кандидатствахме по мярка 311 от Програмата за развитие на селските райони. Започнахме усилена работа – проучване на района, докосване до баби от този край, за да създадем нещо истинско и автентично. По-късно върху онаследените от него земи изградихме целия комплекс“ – разказва за началото Нина. Основната и идея е да популяризира характерни български занаяти и  традиции и да ги предаде за поколенията – грънчарство, дърворезба, характерни български празници. 

Артистичният екип от режисьори, телевизионери, хора на изкуството, работят с любов и всеотдайност на това енергийно място. Посрещат деца и туристи, разказват им за българските традиции, съхранявани  от векове. „Егрека“ е събрал аромата на моето детство, събрал е всички онези празници и традиции, които съм съхранила в сърцето си, с надежда да ги предам и за моята дъщеря, която се занимава с народно пеене и да носи посланието до повече деца и граждани, да ги кара да се връщат назад към природата, към истинското, българското! „Егреказа мен е моето сърце. Искаме в занаятите да участват хората, които идват тук – да усетят глината в ръцете си на грънчарското колело, да откъснат домат от нашата еко градина.  Дърворезбарят Методи Механджийски изработва с много любов различни предмети от дърво, пресъздава приказни герои, до които се докосват децата. Да имат възпитателна цел – от една страна естетиката, от другата е посланието да бъдем по-добри. Възпитаваме децата и в любов към животните – с грижата за конете, да ги срешат, да им разкажем как трябва да се държат с животните. Най-хубавата и емоционална част тук са сватбите – автентичните български сватби – с огньовете, народните носии. Песните се носят далеч из планината Верила“ – допълва с емоция Нина Десподска и пояснява, че там човек може да се пренесе както в миналото, така и в бъдещето.

Репортаж на Лалка Радкова можете да чуете в звуковия файл – > 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Здравен компас" с Мариана Попова

Противогрипните ваксини свършиха и в аптечната мрежа в Благоевград. Фармацевтите предлагат алтернативни противогрипни препарати – Дмитрий Тюлеков, фармацевт. 10% от населението над 40 години в България страда от  Хронична обструктивна белодробна болест ( ХОББ). Рискови фактори за развитието на болестта – доц. д-р Николай Янев, пулмолог...

публикувано на 26.11.24 в 08:00

„Събуди деня“ с Латинка Павлова

Отново предлагат да бъде въведена такса „водомер“. Какво налага това и ще скочат ли сметките на потребителите? Коментар на проф. д-р. инж. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. В Перник организират „Доброволец на годината“ – за предстоящото събитие разказва Александър Йорданов от Консултативният съвет за..

публикувано на 26.11.24 в 05:00

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20