Танцовите школи бяха сред последните, които заработиха отново след обявяване на пандемията от COVID- 19, а дейността им се извършва под строги мерки за безопасност.
„Репетициите се провеждат със засилени мерки за безопасност. Родителите ще изчакват своите деца отвън, извън залата. Децата трябва да си носят чисти обувки, предвидени само за репетиция, и репетиционно облекло, което да обличат там, на място. Разрешено ни е до 15 човека в една група. 12 деца днес ще дойдат на тренировка. Часът остава както и преди пандемията- 1 час е урокът по танци. Родителите трябва да попълнят и декларации за съгласие“, каза за Радио Благоевград Лидия Томова- Чимева, ръководител на клуб по танци „Блясък“ в Благоевград.
Притеснение от страна на родителите да изпратят децата си на танци отново след пандемията според Лидия Томова няма:
„Аз преподавам модерни танци и 90% от урока детето не се докосва до друг. Ще наблегнем на солови неща, без да се докосват, без да имат допир един до друг“, категорична е Лидия.
Кризата с COVID-19 постави почти пред фалит бранша. Близо 25 хиляди души бяха съкратени във фитнес индустрията, по данни на Българската асоциация за здраве и фитнес. Част от тях са и танцовите зали.
„Ние напълно спряхме занятия и то още преди кризата, защото март месец беше обявена втора грипна вълна, което допълнително 10 дни преди обявяването на извънредното положение ние приключихме работа. Останахме без никакви доходи. Ние сме самоосигуряващи лица. Продължиха данъците, осигуровките, на някои колеги- наемите. Доста е трудно. Аз лично като самоосигуряващо се лице не мога да ползвам помощ от държавата. Единствено, което разбрах, че няма да плащам е наема за тези месеци, които не сме работили, тъй като е общински наем“, поясни Лидия Томова.
Ръководителката на клуб „Блясък“ влиза в положението на хилядите българи, засеганати от кризата с коронавируса. Ето защо взима решение да намали таксата за обучение по танци.
„Лесно взех това решение. Според мен е важно в момента цялата система на обществото да започне да работи активно“.
Предстоящите летни месеци ще бъдат трудни за бранша, тъй като от края на юни влизат в слаб сезон.
От 2008 година Народното читалище "Съгласие 2007"- село Жабокрът организира празник на зелника . „ Идват много хора от общината, от цялата страна, от Македония, Сърбия. Празникът ни става все по-голям и по-хубав “, разказа за Радио Благоевград Милена Стоименова, председател на читалището. Това е един от аргументите, читалището да предложи..
От днес, 11.11.2024 г. започва приемането на късометражни филми, /игрални и документални/ за участие във фестивала „Екранът е ваш“. Допускат се до 11 филма, всеки с продължителност не повече от 11 минути. Селекцията на получените ленти ще е дело на петчленно жури, което ще оценява само техническото качество на филмите. Публика ще излъчва по един..
Ирина Николова е продуцент в Телевизионния център в Благоевград, един от регионалните центрове на БНТ . В интервю за Радио Благоевград, по повод 65-та годишнина на обществената медия тя посочи, че запазената марка на ТВЦ – Благоевград са „ документалните филми с историческа тематика, за хора, които са оставили следа тук в региона - не само..
Национални академии на науките, в това число и БАН, Световната метеорологична организация, Европейският съюз на геонауките, Европейското геофизично общество - над 200 научни организации от целия свят отново предупредиха, че човекът е основната причина за съвременните промени в климата. Информацията съобщи за Радио Благоевград Николай Петков,..
„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..
Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..
Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..