Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново в танцовите зали

Танцовите школи бяха сред последните, които заработиха отново след обявяване на пандемията от COVID- 19, а дейността им се извършва под строги мерки за безопасност.

Репетициите се провеждат със засилени мерки за безопасност. Родителите ще изчакват своите деца отвън, извън залата. Децата трябва да си носят чисти обувки, предвидени само за репетиция, и репетиционно облекло, което да обличат там, на място. Разрешено ни е до 15 човека в една група. 12 деца днес ще дойдат на тренировка. Часът остава както и преди пандемията- 1 час е урокът по танци. Родителите трябва да попълнят и декларации за съгласие“, каза за Радио Благоевград Лидия Томова- Чимева, ръководител на клуб по танци „Блясък“ в Благоевград.

Притеснение от страна на родителите да изпратят децата си на танци отново след пандемията според Лидия Томова няма:

Аз преподавам модерни танци и 90% от урока детето не се докосва до друг. Ще наблегнем на солови неща, без да се докосват, без да имат допир един до друг“, категорична е Лидия.

Кризата с COVID-19 постави почти пред фалит бранша. Близо 25 хиляди души бяха съкратени във фитнес индустрията, по данни на Българската асоциация за здраве и фитнес. Част от тях са и танцовите зали.

Ние напълно спряхме занятия и то още преди кризата, защото март месец беше обявена втора грипна вълна, което допълнително 10 дни преди обявяването на извънредното положение ние приключихме работа. Останахме без никакви доходи. Ние сме самоосигуряващи лица. Продължиха данъците, осигуровките, на някои колеги- наемите. Доста е трудно. Аз лично като самоосигуряващо се лице не мога да ползвам помощ от държавата. Единствено, което разбрах, че няма да плащам е наема за тези месеци, които не сме работили, тъй като е общински наем“, поясни Лидия Томова.

Ръководителката на клуб „Блясък“ влиза в положението на хилядите българи, засеганати от кризата с коронавируса. Ето защо взима решение да намали таксата за обучение по танци.

Лесно взех това решение. Според мен е важно в момента цялата система на обществото да започне да работи активно“.

Предстоящите летни месеци ще бъдат трудни за бранша, тъй като от края на юни влизат в слаб сезон.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22