Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Производители на лавандула отново в „капана“ на изкупвачите

4
Арбен Мименов

От години се лансира темата, че тютюнът не е рентабилна култура и е добре да бъде заменен с отглеждането на лавандула. Така и направиха много производители от района община Сатовча и други населени места в гоцеделчевско, които започнаха да произвеждат лавандулов разсад, но попаднаха в голям „капан“.

  „От края на 2018 година насам, е изкупен разсад от три различни фирми на обща стойност около 400 хиляди лева. Недостойното е, че нито веднъж тези хора не са застанали пред производителите да обяснят, че имат затруднения при плащането и че трябва просто да ги изчакаме. Когато съм им звънял, винаги намират някакво оправдание. До ден днешен, хората страдат и нямат нищо получено. Това са хора, които разчитат само на този доход за оцеляването на семействата си“ – коментира за Радио Благоевград  д-р Арбен Мименов, кмет на община Сатовча. По думите му, производителите са били заплашвани от представители на фирмите - изкупвачи, че ако се оплачат на някого, няма да видят и стотинка за труда си.

По тази причина, хората излязоха на протест и заявиха, че ще търсят правата си на най-високо ниво.

„Вече сме сезирали за проблема Съюза на производителите на етерично - маслени култури, откъдето обещаха съдействие за решаването на проблема, но засега няма реално такова. Изпратили сме всички документи на земеделския министър Десислава Танева, тя пък е сезирала Прокуратурата. Чакаме съдействие, но засега няма развитие. Затова, молбата на всички производители, е конкретно към премиера Бойко Борисов за съдействие, защото, това са все пак 400 хиляди лева, това са над 200 потърпевши семейства. Най-лошото е, че след изкупената, тоест открадната реколта, същите тези фирми продават нов разсад на хората, който да заложат за новата стопанска година с обещанието, че ще изплатят до седмица старата реколта и ще изкупят и новата. За огромно съжаление, още веднъж „капанът“ е заложен“ – обясни още д-р Арбен Мименов.

Той припомни, че случаят е почти идентичен с този от преди години, когато фирма „Михайлидис“ не изплащаше изкупеният тютюн на стотици производители от гоцеделчевско и страната.

„Хората ме питат днес, накъде да хванем г-н Мименов?  Какво да им  кажа, освен да имат търпение и да чакат. Чакаме съдействие лично от премиера Бойко Борисов, Прокуратурата да си преразгледат събраната документация и евентуално да се отпусне кредит на фирмите да се издължат на хората. Това са вариантите“ – коментира още кметът на община Сатовча.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Арбен Мименов – > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02