Безплатни прегледи за деца с гръбначни изкривявания се провеждат Клиниката по ортопедия и травматология в Болница „Токуда“ по повод Световния месец за борба със Сколиозата. Консултациите са подходящи за деца и юноши със съмнение за сколиоза.
„Изкривяването на гръбначния стълб – познатата сколизоа, се дискутира при отклонения над 10 градуса. Причините за сколиозата и формите са много – има вродена, при нервно-мускулни заболявания, при синдромни деца, при възрастни хора. Но основната, най-голяма група - около 80% от случаите, се касае за т. нар. идиопатична сколиоза при деца, за която причините до днес не са ясни. Пряко генетично онаследяване няма, но някъде се съобщава, че в около 30% от случаите при установена сколиоза, в семействата има установени подобни деформации“- заяви в здравния час на Радио Благоевград-БНР доктор Аделин Иванов, хирург ортопед-травматолог в Болница „Токуда“.
Първите белези, по които могат да се разпознаят гръбначните деформации са различната височина на раменете, различната позиция на лопатките, гръдния кош има леки деформации. Заболяването се среща около 5 пъти повече при момичетата.
Наблюдението на детето е изключително важно от страна на родителите, които при забелязване и съмнение за проблем, е добре да проведат консултация с ортопед. Има случаи на бързо прогресиране на изкривяването до степен, в която се увреждат вътрешните органи. Това не само пречи на естетическия вид на детето, влошава качеството му на живот, но създава и опасност за здравето му. В тези случаи хирургията остава последния вариант за лечение.
„При тези безплатни прегледи установяваме вида на деформацията, правим няколко вида снимки, които са ни необходими. Има значение и самото дете – като анамнеза, като история, дали има придружаващи заболявания. Това се прави, за да оценим деформацията като големина, дали има връзка с други проблеми. Освен рентгенови снимки, понякога се налагат и всички други възможни изследвания, като скенер, ядрено-магнитен резонанс, евентуални консултации с колеги от други специалности“ – уточни специалистът.
В Клиниката по ортопедия и травматология в Болница „Токуда“ от дълги години има изграден център за лечение на сколиоза. Водещ център, в който се прилага съвременна хирургия при сложни случаи на гръбначни изкривявания.
Пътят на един пациент – след като е установено дете с деформация и тя е оценена като големина и структура, при 20 градуса деформация, децата се насочват за провеждане на неинвазивно кинезитерапевтично лечение по световноизвестния Шрот метод. При деформация между 20 и 40 градуса се добавя и корсетолечение, като целта на всичко това е да се ограничи прогресията на деформацията.
„Ние не можем да контролираме причините, поради които настъпва сколиозата, но можем да избягаме от т.нар. позиционни изкривявания като например носенето на тежки раници. По препоръка на Американското педиатрично дружество раницата трябва да е тежка 18 процента от теглото на детето. Предвид многото деца, които проследяваме препоръчвам физически упражнения, плуване и всякакъв вид спорт“ – каза в заключение д-р Аделин Иванов, хирург ортопед-травматолог в Болница „Токуда“– София.
За безплатните прегледи е необходимо предварително записване на тел. 02/403 4000 или кратък номер *5544.
Интервю на Лалка Радкова с доктор Аделин Иванов можете да чуете в звуковия файл – >Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..