Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой взе хляба на крайпътните обекти в района на Кресна?

Крайпътните обекти в района на Кресна са изложени пред редица трудности, споделят собственици на магазини и заведения за бързо хранене в района. Най-засегнати от кризата са заведенията за бързо хранене, докато магазините все още се крепят, тъй като обслужват и жителите на града. Пазаруват се най-необходимите неща, каза собственик на минимаркет в района:

Има сравнително по-малко клиенти от минали години. Страхът. Масовото внушение... то, че го има вирусът го има, но малко в повече идва психозата. Хората нямат пари. 2-3 месеца без работа се отрази на всички. Като цяло пазарът е по-слаб, така че се пазарува най-необходимото“.

Изграждането на новото трасе по АМ „Струма“ също е сериозна опасност за бизнеса в Кресна, смята още собственичката на хранителния магазин:

Не ще намалее, ще изчезне, но нали знаете – предпоставки, догатки, като дойде ще видим. Едни казват, че няма да се дострои пътят, други казват, че ще се построи, ще видим. Не може да правим планове за години напред“.

Оборотът е паднал драстично макар, че сме в началото на летния сезон“, така собственик на заведение на бързо хранене коментира ситуацията:

Като пуснат границата с Гърция, да се минава свободно, спокойно, камионите да не се редят по 8 часа и само да свиркат тука и да... тичат нагоре, защото нямат време, те трябва да разтоварят, минали са им часовете за почивка и тогава вече може да ни питате. Иначе, виж колко човека има- 1 човек. Това е положението. И с тия помощи, където ни затвориха заведениета за по 3-4 месеца и ни „раздадоха“ хубави помощи от ЕС, пари къде видехме... даже обявените кредите, които бяха 1500 лв и тях не можахме да ги получим. На изключено заведение имахме по 600-700 лв. ток. На изключени бушони, защото се взимало приравняване с миналата година, когато сме работили, а сега не работим и пак трябва да си платим тока. Инкасаторите не работели, защото имало коронавирус и на спрени изключени бушони ние плащаме по 600 лева ток. Другите държави навсякъде си получиха помощи, тия, които са предвидени за пандемията.

Как се оправяме? Нали виждате – без персонал, без нищо, че няма пари да се плаща на персонал. От сутрин до вечер тук по 14-15 часа, е така се оправяме“.

Бизнесът все по-трудно издържа. Затварят обекти, което безпорно ще се отрази върху бъдещето на жителите на Кресна и региона, смятат още работещите в крайпътните заведения и магазини.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22