Оказва се, че пчелната отрова, както и останалите пчелни продукти, могат да се използват превантивно срещу различни вируси и здравословни неразположения, включително и срещу Covid-19. Това потвърди за Радио Благоевград д-р Пламен Енчев, апитерапевт и специалист по вътрешни болести. Той коментира и китайско изследване, което включва близо 5000 пчелари в епицентъра на заразата от Covid-19 в Ухан, в което се докладва, че няма нито един заболял или развил симптомите пчелар.
"Има такова проучване, то е проведено в края на февруари, началото на март, като от тези около 5 000 човека, 723 са били в град Ухан, никой от тях не се е разболял. Проучването включва и 5 апитерапевта, които са лекували над 120 човека, пациенти и една част от тях са били в контакт с болни и никой от тях не се е разболял. Тоест, пчелната отрова се е прилагала с лечебна цел, продължително време с покачващи се дози. Идеята на едно такова лечение е, в края на лечението, човек да получи толеранс към вируса, използвайки лечебните свойства на пчелната отрова“ – обясни апитерапевтът.
Според него, пчелната отрова засяга диференцияцията на Т клетките, или на различните три вида основни лимфоцити, което играе основна роля при инфекцията SARS. Също така, пчелната отрова, както и всички пчелни продукти, блокират ACE 2 рецепторите, чрез които вирусът прониква в организма.
„Но трябва да уточним, че пчелната отрова не лекува вирусната инфекция Covid-19, тя и пчелните продукти могат да се използват само превантивно срещу този и други вируси, най-добре в комбинация“ – коментира още д-р Енчев.
В момента се прави международно проучване, как пчеларите се предпазват от вируса, чрез пчелните ужилвания. Лекарят обаче, не препоръчва хората самостоятелно да се подлагат на пчелни ужилвания, защото, това трябва да става много внимателно, само под наблюдението на специалисти.
„Пчелната отрова трябва да се прилага само от лекар апитерапевт, предимно за лечение на заболявания на опорно-двигателния апарат, ставно-дегенеративни заболявания, артрити и много други. Чрез апитарапията може да се лекуват над 800 заболявания, но при всеки пациент лечението трябва да се прилага индивидуално и при стриктно наблюдение от специалист“ – уточни още д-р Пламен Енчев.
Има тенденция в международен мащаб, да се прилага „пчелна отрова за здраве“, за стимулиране на имунната система, но все още в България няма такива желаещи. Според апитерапевтът, по-добре е да се акцентира върху използването на всички пчелни за стимулиране на имунната система.
„Пчелните продукти са 6 + 3, аз така съм ги кръстил. Това са пчелен мед, прашец, прополис, отрова и восък. Към тях може да прибавим и по-малко познатите – пергата, апиралмилът и пчелният въздух. Пергата, това е прашецът, който пчелите са вкарали в питата и ензимно са подготвили и обогатили, който е максимално ефективен. Апиралмилът, това са търтиевите ларви, заедно с храната, преди запечатването. И третият по-непознат пчелен продукт, е пчелният въздух – много интересен продукт. Има такива малки къщички, в които може да бъде отведен с тръба навън или със сложна система да бъде обдишван, или да си лежи върху няколко кошера с пластмасова мрежа и по този начин, енергийното въздействие на самия кошер да бъде използвано“ – уточни още д-р Пламен Енчев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Пламен Енчев:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..