Всеки е минавал през село Баничан, ако пътува към Гоце Делчев или в обратна посока до Банско. И единственото запомнящо се, профучавайки през селото е гледката на щъркелови гнезда. А си струва човек да поспре и да се потопи в една нетипична за българските села история, делници и празници.
Ако ги попитате с какво най-много се гордеят, всички са единодушни по темата, че това са уникалните шарени баничански чорапи и пищюмалите.
Ако попитате кой може да разкаже за селото, то това е вечно усмихната Румяна Джибова, която ще ви направи съпричастни и ще ви потопи в приказката на Баничан.
По проекта „Цветни приказки безкрай" са обучени 10 млади момичета от селото, които продължават традицията и до днес.
Как се пази традицията?
„Традицията се пази с мерак, пречупени през погледа на човека в 21 век. Всички проекти са спечелени с основен фокус, младите хора.“
Добивате ли сами вълната от която се изработват шарените чорапи?
„За съжаление това отглеждане на овцете е замряло, затова си я купуваме от други места или гастролиращи хора. Боядисани са с химическите бои, но всичката тази красота ние сме го направили , така че да използваме новите технологии.“
Какви наименования имат тези извезани и изплетени картини?
„ Те се създават един друг свята, по- човечен, по- спокоен, те ти дават едно умиротворение , едно сливане със заобикалящата ни среда. Там са „Котешките стъпки“, „Синьото око“, „ Звездичките“, „Голото око“, „Терачки“. Всичко е приказка. Всеки един модел разказва и има своето предназначение – за здраве, сватба, раждане, кръщене и др. Давайки чорап ти даваш топлина и напътствия , дори молитва.“
Всеки символ, мотив, цвят ли има своето предназначение?
„ Да, използват се ромбове, те са почита към богинята майка, те са за младите момичета, които са готови да бъдат майки. Пет са цветовете , които се използват в пищюмалите и чорапите – бял, червен, жълт, син, зелен и чрез тяхното използване се е разпознавал всеки род в Баничан.“
Целия разговор на Евелина Белемезова с Румяна Джибова може да чуете в звуковия файл:
От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..