Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Без раздяла. Заедно за по-добра грижа!” - глобална инициатива за достъп на родителите до бебета им по време на COVID-19

В България от 13 март 2020 г. беше въведено извънредно положение, а след приключването му, влезе в сила извънредна епидемиологична обстановка, отново налагаща рестриктивни мерки по отношение на свижданията в болничните отделения. Вече пет месеца тези мерки продължават да бъдат в сила, като в обхвата им влиза и достъпа на родителите до неонатологичните звена. Глобалният Алианс за Грижа за Новородените (Global Alliance for Newborn Care - GLANCE) стартира кампания "Без раздяла. Заедно за по-добра грижа!". Фондация "Нашите недоносени деца" е част от глобалната кампания, а целта на инициативата е да се осигури достъп на родителите до бебета им по време на COVID-19.

Достъпът на родителите до неонатологичните звена е или много ограничен или абсолютно забранен. Това в началото някак беше оправдана мярка, тъй като не знаехме още с какво си имаме работа. Няколко месеца по-късно се видя, че това по-скоро има негативни дългосрочни ефекти върху бебетата, чисто развитийно и като връзка с родителите им, върху психичното здраве на родителите им също, отколкото са големи щетите от коронавируса. През последните месеци дори СЗО излезе с препоръки, които насърчават това бебетата да не бъдат разделяни от родителите им заедно с подходящи предпазни мерки. Факт, е че и самите лекари също не живеят в отделенията и също имат досег с външния свят. Идеята е майката и бебето да бъдат оставени заедно през цялото денонощие, когато това е възможно. Да бъда насърчавано и кърменето, кенгуру- грижите. Няма до момента данни, че през кърмата може да се предаде коронавирус“, каза за Радио Благоевград Маргарита Габровска от Фондация „Нашите недоносени деца“.


Фондация "Нашите недоносени деца", с подкрепата на неонатологични отделения в страната, както и в съгласие с препоръките на Световната здравна организация, депозира Отворено писмо до Министерство на здравеопазването, в което препоръчва преразглеждане на режима на достъп и осигуряване на възможност за посещения, практикуване на кенгуру-грижи, кърмене и носене на кърма от родители, изписани от болничното заведение.

Родителите не са посетители. Те са част от грижата за собствените им деца в неонатологичните отделения и би следвало да бъдат включени по някакъв безопасен начин. Тъй като се изпада в ситуация, в която едно бебе е изписано без да бъде докоснато дори от родителите си през целия му престой в отделението, което е изключителен шок за семейството“, поясни Габровска.

Обратна връзка след това отворено писмо все още няма, а комуникацията с Министерството на здравеопазването е трудна, каза още Маргарита Габровска:

Ние не спираме да упорстваме и да търсим диалог и всъщност да търсим отговор - кое точно създава затруднение, тъй като неправителствена организация ние сме наясно с проблемите в тази област и сме на разположение за съдействие“.

През месец май Фондацията стартира и количествено анкетно проучване сред семейства на преждевременно родени и новородени с влошено здравословно състояние, родени след 31.12.2019 г., чиято цел е да проследи промените в достъпа на родителите и близките до неонатологичните звена, както и динамиката в практиките, свързани със семейно-ориентирана грижа и включване на родителите в грижите за децата им през болничния им престой.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Богдан Милчев: Промените в закона не дадоха резултати

Промените в закона не дадоха резултати досега -  това показват данните, изнесени от Института за пътна безопасност. Институтът извърши анкетно проучване за влиянието върху безопасното движение по пътищата при използването на технически средства. Анкетирани са 192-ма българи в Северозападна България. Според  86% от анкетираните основният фокус на..

публикувано на 18.10.24 в 16:36

Когато пънкът беше млад

Назад във времето, някъде  в началото на 80-те години на миналия век, в епохата на късния социализъм, в град Кюстендил, в едно пространство наречено „СтайчЕто“ няколко приятели слушат чужди радиостанции. Там, в онези по-неприветливи времена за свободолюбивите младежи, докато слушат тайно забранените от официалните власти радио честоти, се..

публикувано на 18.10.24 в 15:24

„Да спасим една гора лист по лист“ в ПГИ в Благоевград

Мащабна акция  по събиране на хартия за рециклиране организираха днес ученици и учители от ПГИ „Иван Илиев“ в Благоевград. В инициативата се включиха и родители. Целта е младите хора да живеят отговорно, да рециклират, да съхраняват природата и да опазват околната среда. С това екосъбитие започват проявите, свързани с отбелязването на  75 години..

публикувано на 18.10.24 в 14:36

Магазин за вещици и още нещо…

В света на приказките – на феи, вещици, метли и шапки, там ни пренасят екип от дългогодишни приятели, съидейници, художник и музикант - Мадлен и Моисей. Имало едно време…, така започва всяка история, като някъде по средата главните герои са осенени от гениална идея, от която, вместо да им поникнат крила, в този случай, се появяват летящи..

публикувано на 18.10.24 в 12:59

Хатидже Сирачка: Всички сме „В скута на времето“

Хатидже Сирачка е на 46 години, майка на две деца и баба. Родом е от якорудското село Черна Места, но е учила в Белица, където среща и любовта, в лицето на своя съпруг и остава там със семейството си. Имала е собствен бизнес, после е работила като рецепционист, но писането винаги е било неразделна част от живота й. Така се стига и до издаването на..

публикувано на 18.10.24 в 12:23
Снимка: Кети Тренчева

Георги Касапинов: Вярата е единственото, което ни обединява да си помагаме в трудните моменти

Доброволци обединиха усилията си и обновиха емблематичната за Банско камбанария на църквата „Света Троица“. С доброволен труд и безвъзмездни дарения, само за три дни, те смениха вече разпадналите се керемиди на 30-метровата кула, които не са подменяни от 1994 година насам. Екипът от доброволци, воден от иконом Георги Касапинов, успешно..

публикувано на 18.10.24 в 12:01

Стартира програмата „Дигитални деца“

Рекордни близо 300 хиляди сигнала за онлайн злоупотреби над деца е обработил Националният център за безопасен интернет за периода януари-септември 2024 г. „ За съжаление, основна част от сигналите са свързани със сексуална онлайн експлоатация и изнудване на деца. Имаме сигнали за финансови измами и на двете линии, които управляваме –..

публикувано на 18.10.24 в 11:43