В България от 13 март 2020 г. беше въведено извънредно положение, а след приключването му, влезе в сила извънредна епидемиологична обстановка, отново налагаща рестриктивни мерки по отношение на свижданията в болничните отделения. Вече пет месеца тези мерки продължават да бъдат в сила, като в обхвата им влиза и достъпа на родителите до неонатологичните звена. Глобалният Алианс за Грижа за Новородените (Global Alliance for Newborn Care - GLANCE) стартира кампания "Без раздяла. Заедно за по-добра грижа!". Фондация "Нашите недоносени деца" е част от глобалната кампания, а целта на инициативата е да се осигури достъп на родителите до бебета им по време на COVID-19.
“Достъпът на родителите до неонатологичните звена е или много ограничен или абсолютно забранен. Това в началото някак беше оправдана мярка, тъй като не знаехме още с какво си имаме работа. Няколко месеца по-късно се видя, че това по-скоро има негативни дългосрочни ефекти върху бебетата, чисто развитийно и като връзка с родителите им, върху психичното здраве на родителите им също, отколкото са големи щетите от коронавируса. През последните месеци дори СЗО излезе с препоръки, които насърчават това бебетата да не бъдат разделяни от родителите им заедно с подходящи предпазни мерки. Факт, е че и самите лекари също не живеят в отделенията и също имат досег с външния свят. Идеята е майката и бебето да бъдат оставени заедно през цялото денонощие, когато това е възможно. Да бъда насърчавано и кърменето, кенгуру- грижите. Няма до момента данни, че през кърмата може да се предаде коронавирус“, каза за Радио Благоевград Маргарита Габровска от Фондация „Нашите недоносени деца“.
Фондация "Нашите недоносени деца", с подкрепата на неонатологични отделения в страната, както и в съгласие с препоръките на Световната здравна организация, депозира Отворено писмо до Министерство на здравеопазването, в което препоръчва преразглеждане на режима на достъп и осигуряване на възможност за посещения, практикуване на кенгуру-грижи, кърмене и носене на кърма от родители, изписани от болничното заведение.
„Родителите не са посетители. Те са част от грижата за собствените им деца в неонатологичните отделения и би следвало да бъдат включени по някакъв безопасен начин. Тъй като се изпада в ситуация, в която едно бебе е изписано без да бъде докоснато дори от родителите си през целия му престой в отделението, което е изключителен шок за семейството“, поясни Габровска.
Обратна връзка след това отворено писмо все още няма, а комуникацията с Министерството на здравеопазването е трудна, каза още Маргарита Габровска:
„Ние не спираме да упорстваме и да търсим диалог и всъщност да търсим отговор - кое точно създава затруднение, тъй като неправителствена организация ние сме наясно с проблемите в тази област и сме на разположение за съдействие“.
През месец май Фондацията стартира и количествено анкетно проучване сред семейства на преждевременно родени и новородени с влошено здравословно състояние, родени след 31.12.2019 г., чиято цел е да проследи промените в достъпа на родителите и близките до неонатологичните звена, както и динамиката в практиките, свързани със семейно-ориентирана грижа и включване на родителите в грижите за децата им през болничния им престой.
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..