Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова: Трябва да намерим баланса, да сме разумни и отговорни, защото Covid-19 ще остане сред нас!

гл. ас. д-р Магдалена Баймакова

„ До момента covid-19 не можа да се самоограничи, не успя да се установи само в една географска ширина, а обхвана целия свят. Затова ще трябва да свикнем с него, да го изучим добре и да се научим да живеем с новия коронавирус. Разчитам силно на развитието на науката и технологиите, всички сме с отворени очи към бъдещата ваксина. Това ще стане бавно и постепенно, но силно се надяваме, че и за това инфекциозно заболяване ще имаме метод за превенция. Трябва да намерим баланса, да сме разумни и отговорни, защото вирусът ще си остане тук – поне според моите познания“ – заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия – София. 

Тя коментира и тежките форми на инфекцията при хоспитализирани в болнични заведения лица, които са преминали и през апаратна вентилация, за промените във функцията на белия дроб. „Чрез компютърно томографско изследване се виждат промени, които са характерни за covid-19. Както при всички инфекциозни заболявания след острата инфекция започва възстановителния период, който при различните инфекции е различен, няма общо правило. При някои ще бъде по-краткотраен – 1-2 седмици, при други ще продължи месец, дори и повече. При тази инфекция всичко върви много по-бавно. Както самата клинична картина се развива много по-бавно – пациентите боледуват около месец, следователно и възстановителния период, през който ще следим възстановяването на белия дроб ще бъде по-дълъг.“ Когато болният е изчистен от вируса с отрицателен PCR метод, според д-р Баймакова е добре след около месец да се направи контролно изследване. Много важна е възрастта на пациента и неговите придружаващи заболявания, както  и тежестта на формата на  заболяването.  

Човек, който има белодробно страдание и идиопатична фиброза, при него последиците ще  бъдат по-дълготрайни. Фиброзата се наблюдава като усложнение, оставащо след това, но се надяваме, че до известна степен ще бъде преодоляно. Трябва да минат месеци, няма да стане след ден, два или седмица. Когато сме сигурни, че тези пациенти вече не са заразни, но имат такава находка, се насочват към специалисти по белодробни болести. Защото науката предлага медикаменти, които се дават при такива състояния, но специалистите преценяват кога да ги приложат и при кого е уместно. Но в период след около 3 месеца, тези хора трябва да се проследяват“.

При амбулаторно протичане на covid-19 инфектираните се възстановяват по-бързо, симптомите не се задържат дълго. Ако след изчистване на вируса те продължават да се оплакват от усещане на задух, уморяемост, продължителна кашлица – тогава тези пациенти се проследяват. По литература се открива, че хора, които са безсимптомни  и при случайно направена компютърна томография, е възможно да се открият характерни промени.

От всеки един от нас зависи да пазим себе си и нашите близки, защото знаем, че  възрастните хора с придружаващи заболявания  са най-рисковите, ние трябва да мислим за нашите семейства. Да бъдем балансирани, защото двете крайности не са полезни на никого. Прекалената паника и страх не са наш помощник, а от друга страна – не трябва да се игнорира и подценява  това, което казват специалистите." –  категорична бе гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия –София. 

Чуйте в звуковия файл разговора с гл. ас. д-р Магдалена Баймакова:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21

Любомира Димитрова: Добре е да си позволяваме поне две почивки в годината

Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати.  В..

публикувано на 30.06.25 в 13:42

Дима Кисьова представи дебютната си поетична книга в Благоевград

Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..

публикувано на 30.06.25 в 10:03