Протестите в страната бяха породени от две събития: акцията в "Росенец" и претърсването в президентството, извършено от полиция и прокуратура. Спонтанен протест под прозорците на властта разбуни духовете у нас. Хиляди хора на различни възрасти излязоха на улицата, за да протестират. Благоевградчани също:
„Тук сме, защото Благоевград е един от най-бедните градове. Самата система в България, всичко е корумпирано – прокуратура, съдилища – всичко е корумпирано. Никой не разследва мафията“
„Най-важното е, че са млади хората. Щом са млади хора осъзнават, че това управление... не само това, дори и друго управление да дойде, ако продължава по същия начин пак ще сме на улицата и ще ги смачкаме. Няма да им позволим да се подиграват вече с нас“
„В чужбина съм работил доста години, но се върнах тук при семейството ми, да работя, да създам семейство, мое и затова съм тук, за да се боря за промяна.“
„Аз съм безпартийна и искам българският гражданин да бъде с права, а не да бъде потъпкван“ , заявяват протестиращите.
Викове „Оставка“, „Мафията вън“, „Долу правителството“ вече седми ден огласят страната. Гневът на протестиращите нараства, исканията им са ясни - оставка на правителството и главният прокурор. Как обаче виждат бъдещото след това?
„Нови избори, нови хора, млади хора...“
„Влизаме в един опорочен кръг, това сме го гледали през 2013 година. Едни подават оставка, назначава се служебно правителство идват избори, купуват се гласове и пак същата система. Трябва смяна на цялата политическа система. Има един израз в речника: лустрация. Само че лустрация не само на комунизма, но и на демокрацията. Всеки, който е участвал по някакъв начин в управлението на България – комунист, демократ, трябва да бъде осъден, разследван, да му бъде иззето имуществото. Да се измисли една нова система. Има много политически системи, които са много полезни, много по-ефективни, когато се смени системата тогава ще има и промяна иначе до тогава винаги ще сме в този порочен кръг. Системи се сменят постоянно, дори и в днешно време. Виждаме в азиатските страни постоянно се сменят режимите на управление. Някъде пада демокрацията, друга де идва демокрацията, на друго място идва комунизъм, някъде той пада. Има си просто режими, които не са вечни. Народът е вечен. Историята на една държава е вечна, но една политическа система не може да е вечна. Тя издържа 50 -100 - 200 години, но след това винаги пада. Комунизмът си даде неговото, демокрацията е вече на път да даде своето, така че трябва да погледнем напред в бъдещето и да решим на къде да поемем път. За мен лично, най-добрият вариант е социален национализъм. Казвам национализъм, защото българите сме най-бързо изчезващата нация и за да оцелее тази нация ни трябва национализъм. Докато не почнем да гледаме българския интерес народът ще ни е застрашен от изчезване“, сподели виждането си протестиращ.
Продължаващите антиправителствени протести в България предизвикват все по-широк отзвук в Европа и света. След като в понеделник американското посолство у нас подкрепи правото на гражданите да изразяват мирно позицията си, подобно становище изразиха и от Европейската комисия.
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..