Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как медии и общество реагираха на публикуваното видео с 3-годишното малтретирано дете от Перник?

| обновено на 21.07.20 в 13:50
Снимката е илюстративна
Снимка: nbu.bg

В късния следобед на неделния ден в социалната мрежа бе публикуван видеоклип на млада жена от Перник, която бие и тормози невръстното си 3-годишно момиченце. Насилническите действия започват с думите "защото баща ти не те обича, не обича и мен...", а кадрите са заснети от 32-годишната майка. Мнозина споделят в публикации, че дори не са успели да изгледат докрай видеото, в което има насилие от майка към дете. Тук е важно обаче да изкажем адмирации към обществото, което не остана пасивно. Веднага след видяното десетки хора сигнализираха институциите и още в същия ден майката бе задържана, а детето - изведено от семейството. Тук обаче искам да обърнем внимание на нещо друго. Само за няколко часа видеото бе споделено от хиляди потребители в социалните мрежи. А някои медии, борейки се за рейтинг и погазвайки всички етични норми, също публикуваха или излъчиха това видео. Доколко са спазени етичните правила за отразяване на деца и какви могат да са последиците за едно дете от масовото показване на малтретирането му? 

"Видях видеото, публикувано на профилите на мои приятели в социалната мрежа и първото нещо, което направих, е да ги помоля да го изтрият. Видях това видео, публикувано и от някои регионални и онлайн медии. Чест прави на големите медии, че те не го разпространиха. Общественият отзвук на казуса има две страни. От една страна общественият натиск постигна положителен ефект за детето, защото ако това видео не беше показано, насилието със сигурност щеше да продължи. Но от друга... отрицателните аспекти, отражението, което това видео ще има за детето и неговото бъдеще. Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане имаха много бърза реакция по случая, а и също призоваха чрез страниците им в социалната мрежа клипът да не се споделя, както и снимки на детето", коментира Симона Велева - доктор по конституционно право и експерт по медийно право, част от екипа-създатели на Пътеводителя за етично отразяване на деца в медиите.

"Това е едно от най-трудните видеа, които съм гледала, въпреки че като журналист съм се нагледала на какво ли не и съм стискала зъби заради това, че трябва да знам фактите. Като журналисти и професионалисти обаче трябва първо да мислим за детето. Много хора публикуваха видеото, разбирам защо, от емоция, това видео предизвиква гняв, хората търсят справедливост и смятат, че така могат да помогнат. В много регионални медии и сайтове видеото бе публикувано, но ми направи добро впечатление, че бързо след това в някои от тях бе свалено, а националните телевизии не си позволиха да го излъчат. Това е добър знак. В последните две години следим много внимателно медийната обстановка, свързана с отразяването на деца и в конкретния случай медиите се спряха и не публикуваха видеото. Факт е и това, че много хора, които публикуваха видеото, подадоха и сигнал към институциите. Т.е. на това дете се помогна, благодарение на реакцията на хората", допълни журналистът Мария Милкова, която също е сред създателите на Пътеводителя.

В ситуация като тази всеки може да се допита именно до Пътеводителя за етично отразяване на деца в медиите, създаден от УНИЦЕФ и АЕЖ-България, който може да бъде открит онлайн. "Като всеки пътеводител, и той предлага помощ и напътствия, когато се чудим как да не се отклоним от пътя. А пътят, който сме избрали, е този на отговорните професионалисти, които винаги поставят на първо място най-добрия интерес на детето. Пътеводителят е предназначен за всички журналисти, независимо дали работят в телевизия, радио, онлайн или печатно издание. Отделна глава е посветена на фото- и видеозаснемането на деца, а последната част се отнася до специалистите по връзки с обществеността и рекламната дейност", пише в увода.

"Добре е да имаме предвид тези въпроси и да си ги „задаваме наум“, когато подготвяме тема или репортаж, посветени на деца", каза още Симона. 

- Убедени ли сме, че разкриването на самоличността на детето няма да му навреди?

- Сигурни ли сме, че материалът ни и присъствието на детето в него няма да създадат усещане за срам или неудобство? 

- Възможно ли е подобни усещания да се появят след години, когато детето е вече възрастен? 

- Сигурни ли сме, че материалът не накърнява достойнството на детето? 

- Убедени ли сме, че не експлоатираме детето с цел да направим материала по-въздействащ?

Юристът Симона Велева обърна внимание и на друг сериозен проблем, а именно публикуването на голи снимки на малки деца.

"Бих искала да призова всеки един родители, а и не само, когато публикувате снимки на деца в социалните мрежи, да си задавате същите  контролни въпроси и най-вече "бих ли искал аз моята снимка на 3 години да бъде позиционирана по този начин онлайн пред погледа на възрастни, които аз всъщност изобщо не познавам."

Цялото интервю на Елеонора Тахова със Симона Велева и Мария Милкова чуйте в звуковия файл...


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трябва да подкрепим декларацията на общините от Кюстендилска област

Деветте общини от Кюстендилска област подготвят декларация по инициатива на Общинските съвети, с която настояват за по-бързото изграждане на траневропейския коридор №8. Той трябва да започне от граничния пункт Гюешево към Северна Македония, който е близо до Кюстендил.  Целта на първия етап е да се направи връзка с автомагистрала „Струма“ до..

публикувано на 29.11.24 в 09:33

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10