Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боровата гора над Благоевград се съживява

 „Боровата гора над Благоевград се съживява, успешно се възстановяват и останалите борови насаждения в региона, които бяха нападнати от Ръждивата борова листна оса – опасен вредител, който нанесе огромни поражения върху боровите насаждения през пролетта“ – съобщи инж. Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно предприятие. Това стана по време на среща с медии и експерти в местността „Заева поляна“ над Благоевград – едно емблематично и обичано от жителите и гостите на града място, известно с Православния кръст, но и с красивата борова гора, която за съжаление доскоро изглеждаше като изсъхнала. 

 Инженер Дамянов обясни, че поради обективни причини, най-вече пандемията от COVID-19, планираното пръскане на площите в края на април не е било реализирано, поради невъзможността да бъде наета фирма за целта.

„Знаете, какво бе състоянието на площите, ръждиво-кафяви. Имаше доста становища, че нарочно ги оставяме така, за да може след това да ги изсечем. Ние още тогава казахме, че това е вредител, който нанася щети, но не фатални. Тоест, иглолистата пожълтяват и опадват, но самото дърво е живо и в рамките на два – три месеца се възстановяват иглолистата, което може да се види във всички дървета наоколо“ – обясни инж. Дамянов.

  Той бе категоричен, че подобно е положението и в другите, около 330 огнища в Югозапада – от Дупница до Кресна, навсякъде иглолистните дървета се съживяват, но продължават да се правят наблюдения, какво се случва с вредителя.

  Директорът на Югозападното държавно предприятие съобщи още, че тази есен се планира пръскане срещу боровата процесионка в Горско стопанство – Петрич. Вече са сключени договорите с фирмите за третирането на площите с препарати.

  В момента основната задача на експертите е да се наблюдава естественото възобновяване в освободените площи и да се прави  залесяване, което тази година е с 1500 декара повече, отколкото средногодишното. Тоест, над 4500 декара ще залеси предприятието, като една голяма част ще бъдат в площите, които пострадаха от пожара в Кресненското дефиле.

  „Какавидите вече са в почвата. През август и септември се взимат проби от специални площадки, които се изпращат в Лесозащитна станция – София. Там, в лабораторията определят колко са женски, колко са мъжки, по това определят жизнеността им, дали следващата година ще са в диапауза или ще са жизнени, и прогнозираме дали ще се налага пръскане. И миналата година беше извършено, ние знаехме, че ще е силно нападението, но поради обективни причини, пръскането бе невъзможно“  – обясни инж. Вера Станишева от Югозападното държавно предприятие, според която в средата на декември ще стане ясно, дали ще е необходимо пръскане през пролетта на следващата година или не.

 Инж. Дамянов съобщи още, че в петък е приключил одитът по сертификацията на предприятието по международни стандарти, получаването на сертификатите и лиценза се очаква до два месеца.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52