Летните месеци са предпочитани както за шофьорски курсове от повечето младежи, които желаят да станат водачи на МПС-та, така и от опитните шофьори, предприели пътувания с автомобил до по-далечни дестинации. Специалистите коментират, че месеците юли и август са изключително интензивни, трафикът е натоварен, а това са и и причините за пътни произшествията. В минутите на рубриката „Автомобилен свят“ потърсихме ценните съвети към бъдещите шофьори и към опитните водачи на Александър Цацев, председател на Съюза на българските автомобилисти в Благоевград. В момента заради епидемичните условия във всички автошколи се следи за спазването на задължителните предпазни мерки, обясни Цацев.
„Използването на задължителните маски в учебните автомобили продължава. Избягваме включването на климатика в колата, доколкото е възможно, в зависимост от температурите, защото климатична инстaлация дава допълнителни условия за пренасянето на заразата. Постоянно се дезинфекцират учебните автомобилите, за да се осигури безопасността и на кандидат шофьорите и на автоинструкторите“, информира Александър Цацев и също акцентира върху отговорното шофиране в горещините.
Наблюдава се умора през по-горещите часове на деня и е необходимо шофьорите, отправили се на дълъг път, да спират и да правят почивки. Често пъти умората от горещините е причината за по-слаба концентрация на пътя, взимат се неправилни маневри и преценки, които могат да се окажат фатални, коментира още дългогодишният авотинструктор. Той посъветва по-възрастните водачи на моторни превозни средства да избягват шофиране в горещините, да бъдат предпазливи, да спазват по-голяма дистанция и умерено да използват климатичната инсталация.
„... защото при ниски температури в автомобила и високи извън него, се провокират провокират сърдечно-съдови проблеми“ , каза председателят на СБА за Благоевград Александър Цацев.
Чуйте в звуковия файл разговора с Александър Цацев:
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..