Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да пазим себе си и останалите, докато шофираме в горещините?

Снимка: pixabay

  Летните месеци са предпочитани както за шофьорски курсове от повечето младежи, които желаят да станат водачи на МПС-та, така и от опитните шофьори, предприели пътувания с автомобил до по-далечни дестинации. Специалистите коментират, че месеците юли и август  са изключително интензивни, трафикът е натоварен, а това са и и причините за пътни произшествията. В минутите на рубриката „Автомобилен свят“  потърсихме ценните съвети към бъдещите  шофьори и към опитните водачи на Александър Цацев, председател на Съюза на българските автомобилисти в Благоевград. В момента заради епидемичните условия във всички автошколи се следи за  спазването на задължителните предпазни мерки, обясни Цацев.

 „Използването на задължителните маски в учебните автомобили продължава. Избягваме включването на климатика в колата, доколкото е възможно, в зависимост от температурите, защото климатична инстaлация дава допълнителни условия за пренасянето на заразата. Постоянно се дезинфекцират учебните автомобилите, за да се осигури безопасността и на кандидат шофьорите и на автоинструкторите“, информира Александър Цацев и също акцентира върху отговорното шофиране в горещините.

 Наблюдава се умора през по-горещите часове на деня и е необходимо шофьорите, отправили се на дълъг път, да спират и да правят почивки. Често пъти умората от горещините е причината за по-слаба концентрация на пътя, взимат се неправилни маневри и преценки, които могат да се окажат фатални, коментира още дългогодишният авотинструктор. Той посъветва по-възрастните водачи на моторни превозни средства да избягват шофиране в горещините, да бъдат  предпазливи, да спазват по-голяма дистанция и умерено да използват климатичната инсталация.

 „... защото при ниски температури в автомобила и високи извън него, се провокират провокират сърдечно-съдови проблеми“ , каза  председателят на СБА за Благоевград Александър Цацев.

 Чуйте в звуковия файл разговора с Александър Цацев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дал лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52

„Усмивка за Цецо“ – благотворителна кампания в Дупница

Сдружение „Близо до теб“- Дупница организира благотворителна кампания „Усмивка за Цецо“. Целта е набиране на средства за спешно стоматологично лечение на 28-годишния Цветан Керемидаров от Дупница, който страда от тежко психическо заболяване. Майка му е починала наскоро и младежът живее само с баща си Спартак, който се грижи изцяло за него...

публикувано на 19.09.24 в 13:20