Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Донка Байкова: Млечнокиселите продукти могат да ни предпазят от COVID-19

В дните на изпитанието COVID-19 се оказва, че е много важно с какво, как и колко се храним, защото храната може да бъде наш съюзник срещу опасния вирус, но и фактор, който ще ни накара да се чувстваме не само по-здрави, а и по-щастливи в тези напрегнати дни. В това са убедени експертите по хранене и диететика, един от които е проф. Донка Байкова.

Според нея, в тези летни дни можем да си създадем  хранителен режим, който да ни помогне и да редуцираме теглото, но не за сметка на здравето.

В интервю за Радио Благоевград тя сподели, че е хубаво в диетата ни да присъстват всички сезонни зеленчуци и плодове с „цветовете на светофара“. Това са оранжеви, червени и морави плодове и зеленчуци – домати, моркови, арония, малини, праскови, кайсии и други сезонни. Зеленолистните, които изобилстват през това време на годината – лапад, коприва, спанак, магданоз и копър, уханни билкови подправки, с които ежедневно трябва да подправяме ястията си.

„Ако сме малко по-информирани, можем да намерим на кооперативния пазар тези разноцветни плодове и зеленчуци и да не пропускаме факта, че именно този кооперативен пазар, трябва да бъде аптеката ни през настоящия сезон“ – коментира проф. Байкова.

Тя припомни, че през този сезон трябва да използваме пълноценно полезността на ултравиолетовите лъчи на слънцето, които са активизатори на кожния витамин D, един имунен стимулатор с антиоксидантни функции, с мощен противовъзпалителен ефект, много полезен и в случая срещу COVID-19.

Проф. Донка Байкова обърна особено внимание на млечно-киселите продукти, които имат доказани полезни качества и са чудесно средство за превенция на различни заболявания, включително и срещу коронавируса.

„ Японски изследователи доказаха и показаха по време на тази пандемия, че именно киселото мляко, но и останалите млечни продукти, са много важни по отношение превенцията на тази коварна вирусна инфекция. Защото, млечно-киселите продукти притежават един много ценен пробиотичен комплекс, това са живи микробиални клетки, щамове, които са полезните, те образуват едни колонии, които са първата бариера в организма срещу инфекциите“ – обясни проф. Байкова и препоръча редовна консумация на българско кисело мляко, сирене, айрян, както и на консервирани продукти през зимата, които имат също много полезни качества. 

Експертът по хранене и диететика обърна сериозно внимание и на калорийния прием, който може да ни помогне да контролираме теглото, но не за сметка на здравето.

„Ако, драстично намалим енергийната стойност на калорийния прием през деня, ние попадаме в рискова група за отключване на коронавирусна инфекция, защото имунната ни защита рязко се срива. Приемането на калории между 500 и 1200 е много рисково за организма и води до репродуктивни и други сериозни проблеми, особено при младите хора. Затова една нискокалорийна диета, но много балансирана откъм белтъци, мазнини и въглехидрати, е един чудесен вариант за редукция на теглото“ – уточни още проф. Донка Байкова, която напомни да пием достатъчно количество вода, особено през летните месеци. А за подобряване на тонуса и настроението, експертът препоръча да консумираме повече риба, морски дарове, мед, както и малко черен шоколад.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Донка Байкова:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Каузата за храм в село Долно Драглище получи национално признание

Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..

публикувано на 24.04.25 в 14:58
Методи Байкушев

2025-а ще е година на действие за Община Благоевград

2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...

публикувано на 24.04.25 в 11:00

Национална конференция „Модерният свят през погледа на младите социолози“

Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието  е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..

публикувано на 24.04.25 в 09:41

"СигналИн" - платформата на Община Благоевград сред номинираните за награда

"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..

публикувано на 24.04.25 в 09:30
Екатерина Янчева

И най-малките, и техните педагози, имат интерес към екообразованието

Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се  повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда.  "Всяка учебна година имаме теми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:13
Боряна Шалявска

Боряна Шалявска: Посоката в работата ни е младите хора да останат в Благоевград

Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..

публикувано на 23.04.25 в 09:54
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47