Оказва се, че едно от любимите места за децата на Благоевград през лятото е Регионалната библиотека „Димитър Талев“, където малчуганите могат не само да четат книжки, но и да се забавляват, да творят заедно. Всяка седмица в Детския отдел се организират различни летни инициативи.
„От 15 юни стартира инициативата Детска работилница “Чета, рисувам и се забавлявам“, сутрин от 10.30 провеждахме занимания по рисуване и оцветяване за по-малките наши читатели, следобед от 14 ч. четяхме книги с по-големите ученици от техния летен списък, които им се дават през лятото. Тези инициативи продължават и през месец август“ – съобщи за Радио Благоевград Кристина Тонева от Детския отдел на библиотеката.
Всеки месец се правят мероприятия, свързани с годишнините на известни автори, като едно от последните е било посветено на 170-тата годишнина от рождението на Иван Вазов. През месец август ще бъдат отбелязани 110 години от рождението на Доналд Бисет.
„Детско лятно кино“ в библиотеката е една от любимите инициативи на малките читатели, в която се прожектират филми, направени по книги.
„Всеки четвъртък и петък през юни и юли месец прожектирахме филми, направени по известни литературни произведения. В четвъртък се прожектираше игрален филм, а в петък – анимационен. Август месец ще имаме само веднъж кино, последните четвъртък и петък от месеца, защото август е отпускарски и ваканционен месец, и децата често пътуват. Очакваме по-малко присъствие, но интерес има“ – коментира още Кристина Тонева.
Според нея, децата предпочитат по-лесния път до книгата под формата на филм, но все пак има и малки читатели, които предпочитат книгите.
В това ме убедиха ученици от Благоевград, които в един четвъртък следобед, бяха дошли в благоевградската Регионална библиотека, за да гледат филмираната игрална версия на „Малкият принц“.
„Чели сме книгата, много ни харесва. Това, което си правим като извод от нея е, че момчето вижда двете страни на живота – и на просяка и на принца, но никога не губи вярата в себе си и в доброто. На това ни учи тази книга“ – споделиха децата.
Те признаха, че предпочитат да прочетат една книга, отколкото да гледат нейния филмов вариант защото, когато човек чете, той развива въображението си, а когато гледа филм, той възприема погледа на режисьора и оператора върху действието и героите.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева – >
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..