„Добрите постъпки трябва да са пример за подражание“ – категоричен е Димитър Попов от Българското дружество за защита на птиците в Гоце Делчев, който разказа за Радио Благоевград няколко интересни истории, за добрите постъпки на хората, благодарение на които са спасени много животни, изпаднали в беда.
Според него, както през размножителния период на птиците, така и сега, когато започва миграцията им, зачестяват сигналите за пострадали птици. Това е и една от причините част от тях да останат тук. Те се нуждаят от грижите и доброто отношение на хората, за да оцелеят. Добрата новина е, че все повече жители на гоцеделчевско не остават безразлични към животни, изпаднали в беда. Благодарение на подадените от тях сигнали, много птици са спасени и излекувани.
Защо е важен личният пример?
„Добрият пример, това е нещо, което трябва да правим всеки ден, а не да бездействаме и да обвиняваме някой друг, че ни е виновен за състоянието в което се намираме“ – коментира Димитър Попов.
Той разказа за един от последните случаи на човечност и състрадание към изпаднал в беда щъркел.
„Петър Чорев се прибира към село Елешница и малко преди да стигне селото, забелязва безпомощна птица на пътя. Спира колата, отива да провери какво е птичето. Оказва се, че това е млад черен щъркел, който е тежко ранен. И докато се чуди какво да прави, разбира, че в селото се намира ветеринар от Спасителния център за диви животни в Стара Загора, д-р Руско Петров. Той преглежда щъркела на място и го взима към Стара Загора, за да продължи неговото лечение. Аз се чух с него и той сподели, че щъркелът е в много тежко състояние и се борят за неговото спасяване. Но, не това е важно, важен е жестът, който е направил Петър и усилията да бъде спасена птицата“ – обясни Димитър Попов.
Той разказа и за друг пример, на паднало малко лястовиче от гнездото, което е било спасено благодарение на сигнал на местен жител и на бързата реакция на служителите от пожарната служба в Гоце Делчев, които са върнали лястовичето отново в гнездото.
Жителите на село Хвостяне също сигнализират за бедстващ щъркел, който е бил ранен в окото и от няколко дни не може да стигне до гнездото си. Благодарение на бързата реакция и човечността на хората, в момента щъркелът е изпратен за лечение в Стара Загора.
Все повече млади хора подават сигнали за бедстващи животни
„Това е хубавото, че все повече млади хора подават сигнали за бедстващи птици, сигнализират за подобни инциденти, което е много радостно и означава, че не всичко е изгубено“ – сподели още Димитър Попов.
Той разказа и за други добри примери на отговорното отношение на младите хора към околната среда и природата. Майки, заедно със своите деца например, наскоро са почистили една от детските площадки в квартал в Гоце Делчев.
„Хубавото е, че след примера на родителите, децата също се заеха да помогнат в почистването. Добрият пример е и възпитание за младите хора“ – каза още природозащитникът.
От всяко лошо нещо трябва да извличаме позитиви
„Хората са казали: „Всяко зло, за добро“. Така че, пандемията и всичко негативно, което се случва около нас, по-добре да превръщаме в плюсове, отколкото в минуси. На мен ми се иска да станем малко по-отговорни по отношение на изхвърлянето на боклука, да не го правим безразборно, където ни падне, а на определените за това места. Свидетели сме, как в полята, където е пълно с боклуци, животните взимат този отпадък и го занасят в своите гнезда или леговища, където вече се оказва проблем за младите птици. Доста инциденти е имало, поради тази причина и ще има, ако не променим това наше отношение и поведение“ – категоричен е Димитър Попов.
Интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов можете да чуете в звуковия файл – >
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..