„Добрите постъпки трябва да са пример за подражание“ – категоричен е Димитър Попов от Българското дружество за защита на птиците в Гоце Делчев, който разказа за Радио Благоевград няколко интересни истории, за добрите постъпки на хората, благодарение на които са спасени много животни, изпаднали в беда.
Според него, както през размножителния период на птиците, така и сега, когато започва миграцията им, зачестяват сигналите за пострадали птици. Това е и една от причините част от тях да останат тук. Те се нуждаят от грижите и доброто отношение на хората, за да оцелеят. Добрата новина е, че все повече жители на гоцеделчевско не остават безразлични към животни, изпаднали в беда. Благодарение на подадените от тях сигнали, много птици са спасени и излекувани.
Защо е важен личният пример?
„Добрият пример, това е нещо, което трябва да правим всеки ден, а не да бездействаме и да обвиняваме някой друг, че ни е виновен за състоянието в което се намираме“ – коментира Димитър Попов.
Той разказа за един от последните случаи на човечност и състрадание към изпаднал в беда щъркел.
„Петър Чорев се прибира към село Елешница и малко преди да стигне селото, забелязва безпомощна птица на пътя. Спира колата, отива да провери какво е птичето. Оказва се, че това е млад черен щъркел, който е тежко ранен. И докато се чуди какво да прави, разбира, че в селото се намира ветеринар от Спасителния център за диви животни в Стара Загора, д-р Руско Петров. Той преглежда щъркела на място и го взима към Стара Загора, за да продължи неговото лечение. Аз се чух с него и той сподели, че щъркелът е в много тежко състояние и се борят за неговото спасяване. Но, не това е важно, важен е жестът, който е направил Петър и усилията да бъде спасена птицата“ – обясни Димитър Попов.
Той разказа и за друг пример, на паднало малко лястовиче от гнездото, което е било спасено благодарение на сигнал на местен жител и на бързата реакция на служителите от пожарната служба в Гоце Делчев, които са върнали лястовичето отново в гнездото.
Жителите на село Хвостяне също сигнализират за бедстващ щъркел, който е бил ранен в окото и от няколко дни не може да стигне до гнездото си. Благодарение на бързата реакция и човечността на хората, в момента щъркелът е изпратен за лечение в Стара Загора.
Все повече млади хора подават сигнали за бедстващи животни
„Това е хубавото, че все повече млади хора подават сигнали за бедстващи птици, сигнализират за подобни инциденти, което е много радостно и означава, че не всичко е изгубено“ – сподели още Димитър Попов.
Той разказа и за други добри примери на отговорното отношение на младите хора към околната среда и природата. Майки, заедно със своите деца например, наскоро са почистили една от детските площадки в квартал в Гоце Делчев.
„Хубавото е, че след примера на родителите, децата също се заеха да помогнат в почистването. Добрият пример е и възпитание за младите хора“ – каза още природозащитникът.
От всяко лошо нещо трябва да извличаме позитиви
„Хората са казали: „Всяко зло, за добро“. Така че, пандемията и всичко негативно, което се случва около нас, по-добре да превръщаме в плюсове, отколкото в минуси. На мен ми се иска да станем малко по-отговорни по отношение на изхвърлянето на боклука, да не го правим безразборно, където ни падне, а на определените за това места. Свидетели сме, как в полята, където е пълно с боклуци, животните взимат този отпадък и го занасят в своите гнезда или леговища, където вече се оказва проблем за младите птици. Доста инциденти е имало, поради тази причина и ще има, ако не променим това наше отношение и поведение“ – категоричен е Димитър Попов.
Интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов можете да чуете в звуковия файл – >
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..