Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р М. Баймакова: При Лаймската болест изключително важна е навреме поставената диагноза

Д-р Магдалена Баймакова

„Въпреки че се намираме в тежка епидемична ситуация, не трябва да забравяме, че има и други инфекциозни болести, към които да бъдем особено внимателни.  При поява на симптоми, при наличие на т.нар. епидемиологична  анамнеза при контакт с кърлежи, животни, с престой в ендемични райони, трябва да потърсим среща със специалист. Най-разпространеното заболяване на нашите географски ширини е Лаймската болест. Причинителят е т.нар. Borrelia burgdorferiкомплекс, като този бактерии има разновидности. Има особености на разпространението на причинителя за САЩ и Европа. Налице са малки разлики в клиничното протичане при тези причинители. Правя това уточнение ,защото има хора, които сами се самодиагностицират и лекуват. Не се обръща внимание на детайлите, които са много важни, както за диагнозата, така и за лечението“ – каза в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия-София.

  Лаймската болест преминава през три стадия. Кърлежите, които пренасят борелията, могат да пренесат и други микроорганизми. „Болестта се развива от дни, седмици, месеци, години, което създава проблем при диагностицирането. Най-характерни са кожните прояви на болестта – на мястото на ухапването се развива много характерен кожен обрив. Възможно е този обрив бавно и постепенно да се увеличи, много рядко е възможна появата на сърбеж и дискомфорт. Възможно е да се образува т.нар. лимфоцитом – малка подутина, възелче, най-често в областта на ушната мида при децата. Също и около зърното на гърдата с лека подутина и зачервяване, без никакви други симптоми. Това е нещо, което често се пропуска, но забележим ли тези 3 кожни прояви през летния сезон ако пациентът спомене, че има съмнение за ухапване от кърлеж –това е достатъчно без да е необходимо да се правят кръвни тестове.“

  Лаймската болест е лечима, но навреме трябва да бъде поставена диагнозата и да започне лечението. По-трудно е терапевтичното повлияване, когато има засягане на нервната система с менингиална симптоматика и засягане на черепно-мозъчните нерви, както и парези. Болестта може да засегне и сърцето. Засягат се и ставите с прояви на артрит. “Всичко зависи от това, кога ще бъде поставена диагнозата, болестта се лекува, но въпросът да се ориентираме, че лекуваме този тип инфекция“.


Д-р Баймакова постави акцент върху превенцията. Най-добрият начин да се защитим от Лаймска болест е за се защитим от ухапвания от кърлежи, най-вече, когато сме навън в планина, гора и други места, където има вероятност за кърлежи. Да имаме защитно облекло и да ползваме репеленти. Никога да не се опитваме сами да отстраним кърлежите, тъй като подобни действия увеличават многократно риска от заразяване с кърлежопреносими болести. 

Срещу лаймската болест няма ваксина.

Д-р Магдалена Баймакова в интервю на Лалка Радкова можете да чуете в звуковия файл – > 



 

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България няма да загуби идентичността си след въвеждането на еврото

Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...

публикувано на 15.07.25 в 12:49

Xtreme Map – адреналинът има своя карта!

България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания –  Xtreme Map . Това е първата по рода си  интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за  екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои  Светозар Желев , създател на картата и страстен..

публикувано на 15.07.25 в 11:42

Три дни ще празнуват в село Беласица

На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..

публикувано на 14.07.25 в 13:36
Веселин Боришев

Веселин Боришев: Аз не правя компромиси в работата

Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..

публикувано на 13.07.25 в 12:42

От първо лице: За планината и инцидентите

Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..

публикувано на 11.07.25 в 15:00

Брокерите на имоти у нас отдавна са готови за еврозоната

Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..

публикувано на 11.07.25 в 11:21

Директорът Емил Терзийски: Трябва да има санкции за учениците

Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..

публикувано на 11.07.25 в 09:38