Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Даракчиев: Понякога един глас, уверен глас на човек, който знае какво прави и носи кауза, може да повлияе на страшно много хора

7
Пламен Даракчиев
Снимка: Васил Гарнизов

Като част от живота и духа на свободния „Орловград”, както протестиращите наричат блокирания „Орлов мост”, в четвъртък беше представена новата публицистична книга на Пламен Даракчиев – „ДНК на прехода”. Със сигурност едва ли би могло да се намери по-подходящо място за премиерата на този действително изстрадан през изминалите 30 години и повече текст – откровение на дисидента, журналист, общественик, чиято респектираща с чистите си тонове биография поколението, преживяло падането на комунизма, на Берлинската стена, добре познава. Името му се свързва със съдбата на традиционните десни политически сили, които у нас се възприемат като носители на социалната и политическата промяна. В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бученска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ на Радио Благоевград с Пламен Даракчиев:


Пламен Даракчиев е роден през 1953 г. в Ямбол. Понастоящем живее в София. Магистър е по журналистика, специалност „Печат“, в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работил е във вecтници в мecтния и цeнтpaлния пeчaт. Като кореспондент на „Народна младеж“ за Хасковска област е бил уволнен заради участието си в създаването и развитието така наречените неформални сдружения преди 10 ноември 1989 г. Учредител е на независимия синдикат „Подкрепа” и негов първи секретар. Преди падането на Живков участва в щафетна гладна стачка в защита на арестуваните дисиденти. Като депутат във ВНС и един от 39-те, напуснали го и обявили гладна стачка през 1991 г., бойкотира приемането на новата Конституция. Малцина са чували, че на 4 ноември, по-малко от седмица преди вътрешнопартийния преврат, на бюрото на Тодор Живков са сложени десетина досиета на най-опасните дисиденти. Едното е именно на Пламен Даракчиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46