Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как може да се избегнат трагедии, като тази с 4 жертви в село Белгун

Четирима души загинаха в добричкото село Белгун, защото бяха връхлетяни на тротоара от лек автомобил, движещ се с висока скорост, абсолютно недопустима в населено място.

От Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП) изразяват мнение, че превенцията както по отношение на инфраструктурата, така и по отношение на психологическата оценка на притежаващите свидетелства за правоуправление биха могли да доведат до значително намаляване на възможността да се случват подобни трагедии.

На 15 май ЕЦТП внесе в Министерския съвет, в Народното събрание и при Главния прокурор на Република България предложение за създаването на Междуведомствена работна група, включваща и експерти от неправителствения сектор, която да изработи нова методика и правила за провеждане на техническо заснемане и измерване при огледа на пътнотранспортни произшествия. До момента не са предприети конкретни действия от официалните институции относно това предложение, съобщават от Европейския център за транспортни политики.

От ЕЦТП уточняват, че предложението на Центъра трябва да бъде допълнено – с възможността за използване на Remote sensing technologies за разследване на катастрофи, но и за оценка на риска по отношение на инфраструктурата на пътната мрежа в Република България.

Как това би променило обстоятелствата около катастрофата в село Белгун, ако вече беше приложено? Почти 100% би била вероятността при разчитането на снимките и данните, идващи от Remote sensing technologies, да се установи, че е необходимо в началото на населеното място, както и в него, да бъдат приложени мерки за ограничаване на скоростта, например т.нар. лежащи полицаи, обособяване на добре маркирани пешеходни пътеки и т.н. Технологията дава възможност да се видят и други дефекти – състояние на настилката, дефицити по отношение на видимостта и др.

Припомняме, че при подобен инцидент в края на месец май 2020 година загинаха две жени. Те бяха на тротоар в пазарджишкото село Дебращица, когато бяха пометени от автомобил, чиято водачка изгубила управлението му. ЕЦТП направи инспекция по пътна безопасност на мястото, за да изследва предпоставките за трагедията, налични в инфраструктурата и скоро ще публикува експертен доклад.

От ЕЦТП не твърдят, че действията на водачите нямат съществен принос и в двата трагични инцидента, напротив. Защото разумното поведение на пътя е факторът, който комбиниран с оптималното състояние на инфраструктурата, със сигурност би довело до драстично намаляване на пътнотранспортните произшествия и пътнотранспортния травматизъм и без съмнение би спасило човешки животи.

Затова от Европейския център за транспортни политики апелират отговорните държавни институции да прекратят неглижирането на проблема и в сътрудничество с експерти, включително от неправителствения сектор да не отлагат във времето работата по превенцията, касаеща безопасността по пътищата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01