Наближаването на първия учебен е емоция, която за учениците обикновено е очаквана и приятна, а за родителите е по-скоро свързана с доста притеснения и разходи. Сега е времето за набавяне на най-необходимото за новата учебна година – от тетрадките и учебниците, до униформите и спортните екипи.
В търговската мрежа има всичко и търсенето вече започна – установи репортерската проверка на Радио Благоевград, дни преди 15 септември.
„Идват родители и за първокласниците да си оправят комплектите, идват и по-големите ученици. Вече получаваме новите тетрадки, новите колекции, разглеждат си децата. Търсене има“ – категорична е продавачка в благоевградска книжарница.
Има и нови цени на комплектите и те са нагоре. На раниците няма увеличение в цената, но по-хубавите струват около 70 – 80 лева. С по няколко стотинки има увеличение в цената на тетрадките. Комплектите за първокласниците струват около 200 лева, като в тях е включено всичко необходимо за първия учебен ден на детето, включително и раницата. Вече има търсене и на учебници за учениците в по-горния курс, най-скъпите са по основните предмети и по чуждите езици. Бележници засега не се продават, защото не се знае, дали ще бъдат необходими тази година. Има вероятност, те да бъдат в онлайн вариант, а не на хартиен носител. Миналата година комплект бележник с лична карта, е струвал 70 стотинки.
„Препоръчвам на родителите и учениците да не чакат последния момент, а да пазаруват сега, защото няма да допускаме струпване на хора в книжарницата. При необходимост, ще бъдат пускани по двама – трима, с маски и при спазване не всички противоепидемични изисквания“ – коментира още търговецът в книжарница.
От една седмица, вече е отворена и борсата са употребявани учебници и помагала в Благоевград.
„В момента, имаме символично количество учебници, предполагаме се, че активното търсене и предлагане ще започне в началото на септември. Още е рано да кажем какъв ще бъде интересът тази година към употребяваните учебници, но предполагаме, че ще има такъв, защото, дори и при онлайн обучението, на учениците пак са им необходими учебници и пособия, по които да учат. В интернет не може всичко да бъде намерено. Учебниците, които донасят децата са почти чисто нови, в много добро състояние, не използваме препарати за дезинфекцията им. Трудно е, много е трудно и не знаем, как ще бъде в тези условия“ - коментираха търговци на борсата за употребявани учебници в Благоевград.
Трудно е и на родителите, които трябва да осигурят необходимите средства, за да се чувства детето им подготвено за първия учебен ден.
„Колкото по-големи стават децата, толкова повече се увеличават и разходите“ – категорична е майка на ученици, които тази година ще бъдат в 9-ти и 12 клас.
Според нея, най-скъпи са учебниците по чуждите езици, а като се прибавят разходите и за другите помагала, както и за дрехи, и за униформа, сметката набъбва неимоверно.
„Около 200 лева струва първият учебен ден за ученик в по-горен курс, но само за учебниците. Това е непосилно за повечето семейни бюджети, трудно се справяме“ – сподели още родителят.
Доста по-лесно е може би за родителите на учениците от по-долните курсове, тъй като до 7 клас, включително, учебниците са безплатни.
„Затова, сега ще отидем до София и ще купим всички необходими помагала и пособия. Ще имам и нова раничка, защото тази вече я нося три години“ – сподели четвъртокласничка от Благоевград.
На въпрос, как би предпочела да учи – онлайн или в клас, момиченцето отговори, че с нетърпение очаква срещата си с госпожата и приятелчетата от класа.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Кметът на село Полена, община Симитли, Веселин Топузов, участва заедно със свои колеги в предаването „Събития и личности“. В ефира на Радио Благоевград той коментира постигнатото през последните години и намеренията за тази. „В нашата община всички села са изключително красиви. В Полена през последните години се случиха доста хубави неща...
Две интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, се проведоха в Оксфорд и в българското посолство в Лондон. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са..
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..