Цените на плодовете и зеленчуците в края на август са по-високи, в сравнение със същия период на миналата година и по-ниски от началото на извънредното положение през март – сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържища за последната седмица на август. Според анализа, от началото на миналия месец, цените на храните по стоковите борси и тържищата са поскъпнали с 2.47%, а на годишна база, а спрямо 28 август 2019 година, са се повишили с 11.12 на сто.
Кои са причините?
„Като цяло, имахме едни пикови стойности в дните 20 – 24 август, специално на доматите и това е така, защото нямаше домати, особено при полските домати имаше компрометирани насаждения. Сега обаче, има едни намаляващи тенденции и те са свързани с нива от 1.90 лв., хубавият оранжериен домат падна на 1.72, полският на 1.20 на едро. При краставиците, съотношението на цената при оранжерийните и полските, е като през 2019 година. Интерес будят зеленият и червеният пипер, които доста дълго се движат в интересна плоскост, като зеленият пипер е с 12 % по-евтин от миналата година, а червеният е по-скъп с 9 %, но това е свързано с разместване на насажденията“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
По-скъпа „потребителска кошница“
При плодовете също има движение в цените, особено при прасковите, кайсиите, дините и гроздето има изместване на цената с около 10 %. Това означава, че спрямо зеленчуците, „потребителската кошница“ е по-скъпа с около 1 лев , спрямо миналата година, и с 4 лева при основните хранителни продукти. Общо, „потребителската кошница“, спрямо 2019 година, сега е по-скъпа с 5 лева.
„Всички тези изменения се наблюдават като тенденция след края на 2019 година и заради коронавируса. Към момента, само оризът е продуктът повлиян от коронавируса, чиято цена се е повишила с около 35 ст., но това се дължи на логистични причини. Тоест, от началото на годината досега, има едно задържане на цените на основните хранителни продукти, с някои изключения“ – уточни още експертът.
Колко ни струват туршиите тази година?
Според Владимир Иванов, ако миналата година сме заплатили за туршии около 20 лева, тази година ще заплатим с два – три лева повече.
От Държавната комисия по стоковите борси и тържища отчитат още, че от началото на извънредното положение през март досега, има понижение на цените на основните хранителни продукти на едро с 4,79 на сто. Според експерта, това се дължи на свитото търсене, особено при доматите, които на доста места не са с добро производствено качество.
Каква е пазарната тенденция?
„Пазарът на храни е най-малко променящият се пазар, най-стабилният, с най-силна конкуренция и с най-нединамични цени. По отношение на пазара на дребно, имаме си редовните недостатъци, недобри търговски практики и съответно, някъде имаме неоправдани разлики в цените над 70 – 80 %. Затова се обръщам към потребителя, нека следи ценовата гама на едро, тъй като тя показва пулса на пазара, да сравни цените и да си направи сметката, дали си заслужава да си даде парите за една или друга, некоректна търговска практика на даден търговец“ – посъветва Владимир Иванов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Чушки, домати, краставички, както и сезонни плодове - това се търсеше днес на пазара в Благоевград. Цените обаче в началото на този септември са по-високи от миналогодишните. Въпреки това търсене има, а при по-големи количества и отстъпки. Традиционно през есента спада цената на плодовете и зеленчуците, но дали в следващите дни ще има намаление, търговците не се наемат да кажат. Подробностите чуйте в репортажа на Елеонора Тахова.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..