„Ситуацията е много тежка и човек не може да си представи, как в един миг, стотици хиляди хора остават без дом. Преди няколко дни, дори намериха един човек, който е оцелял един месец. Животът се възражда, макар и бавно, в момента се разчистват останките от разрушени сгради и автомобили. Голяма част от хората са си помислили, че това е краят света, защото взривът се е усетил много надалече и много силно“– съобщи за Радио Благоевград д-р Марина Иванов, директор на българския офис на Фондация „Четири лапи“, след завръщането си от спасителна мисия в Бейрут.
Тя беше част от Международния екип на Фондация „Четири лапи", който няколко седмици помагаше за спасяване на бездомни животни и домашни любимци, след експлозията на 4-ти август,тази година в ливанската столица. Припомняме, че тогава загинаха повече от 170 човека, стотици хора останаха без дом, а за хиляди домашни любимци, улицата се превърна в място за живот.
Каква бе целта на мисията?
„Фондация „Четири лапи“ не за първи път участва в подобни спасителни мисии, като целта на тази беше да помогнем на бездомните животни и домашни любимци, изпаднали в беда след взира, както и на техните стопани да намерят изгубените животни. Пристигнахме в Бейрут две седмици след инцидента, защото преди това в тази територия не се допускаха други хора, освен армията и екипите на хуманитарните мисии“ – уточни за Радио Благоевград д-р Марина Иванова.
Спасителният екип е помогнал на над 480 животни
Ветеринарният лекар съобщи, че по време на спасителната мисия е било помогнато на около 480 животни – бездомни животни и домашни любимци. Екипът на „Четири лапи“ е имал свой пункт в основния хуманитарен лагер в Бейрут, в който се е оказвало помощ както на пострадали хора, така и на пострадали животни. Най-трудно е било залавянето на животни, на които е трябвало да се помогне медицински, защото те са били много стресирани и уплашени.
„На ден имахме над 100 животни, които минаваха през пункта не само за да се нахранят, я просто за да проверим какво е състоянието им. Собствениците ни разпитваха какво още е необходимо да се направи за тях, много важно беше животните да се третират срещу паразити, които имаше в изобилие в руините. Имаше животни с по-леки и с по-сериозни травми – на крачета, на главата, имаше кученце с възпалени бели дробове от праха, който е погълнало след взрива“ – разказа за един от случаите д-р Марина Иванова.
Котките са най-многобройните домашни любимци в Бейрут
„Бездомните котки са най-многобройни в Бейрут и именно те бяха останали в засегнатите райони самички, бяха много наплашени, но след като започнахме за слагаме храна на определи места, те започнаха да се появяват. Оказа се, че до всяка една къща и сграда, има поне едно семейство, което отглежда котки“ – сподели още ветеринарният лекар.
Тя уточни, че много хора са се завръщали край разрушените домове, не толкова за да видят какво се случва с покъщината им, а за да търсят изгубените си домашни любимци.
Изгубените домашни любимци са били търсени по старомодния начин
Понеже, кучетата в Бейрут не са били с поставен микрочип, защото не е изградена единна система за тяхното проследяване, собствениците им са ги търсели по старомодния начин – чрез разлепване на снимки и информация по сградите или чрез социалните мрежи.
„Имаше случаи на намерени домашни любимци и тази, неподправена радост, която може да се види в очите на едно куче, което вижда стопанина си след няколко дни раздяла, наистина е нещо уникално“ –разказва още д-р Марина Иванова.
Бедствията сплотяват хората
Ветеринарният лекар сподели още, че онова, което прави впечатление в Бейрут, е сплотяването на хората и намирането на начини да си помагат един на друг. Голяма част от останалите без дом, са били настанявани безплатно в хотелите, оцелели след взрива.
„За съжаление, този кошмар е в съчетание с последиците от пандемията, което утежнява обстановката, но в момента лека полека, градът се съживява. Ще отнеме много дълго време възстановяването, важното е, че се работи и хората си помагат един на друг“ – съобщи още директорът на Българския офис на Фондация „Четири лапи“.
Д-р Марина Иванова изрази готовност при необходимост да участва в продължение на мисията през втората половина на септември, ако има нужда от подобна помощ и ако има достатъчно ресурс, който да позволи това.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Марина Иванова:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..