Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представиха "Летопис" по повод 100-годишнината на благоевградския театър

8
Снимка: Елеонора Тахова


На тържествена церемония във фоайето на Драматичния театър "Никола Вапцаров" бе представен "Летопис", посветен на 100-годишнината на институцията. Целият екип на театъра, както и представители на културни и образователни институции, жители и гости на града, уважиха събитието. На специална видеостена бяха прожектирани всички заглавия, играни от благоевградския театър през последните 100 години.

Първият човек, който си закупи "Летопис", бе театралният педагог и режисьор доц. Златко Павлов, който каза:

"За мен това е една памет, която трябва да остане. И се радвам, че Елена Илиева се е занимавала с този невероятен, колосален труд. Това е ценност, която често ще разлиствам. Това е преклонение пред паметта на големите ни артисти и режисьори, които са били в този театър."

Драматургът Елена Илиева започва създаването на "Летопис" през 1982 година, a в подготовката на книгата се включват и нейни колеги от театъра, които помагат с информация за стари пиеси, програми и т.н.

"Когато започнах да събирам тази информация, не мислех че ще бъда тук до 100-годишнината на театъра. Преди две години донесох на директора Маргарита Мачева летописа на Сливенския театър и й казах: "Погледни колко е хубав, хайде да направим и ние!". И тя: "Да, но ние нямаме тази събрана информация." Аз й казах, че я събирам 30 години. Точно тогава Министерството на културата подпомагаше финансово театрите, които ще празнуват 100-годишнина. Тя беше отишла да разговаря с тях и те й бяха казали: "Каква 100-годишнина, този театър е пред закриване!", защото театърът не беше в добро финансово състояние. Въпреки това, когато им показахме моята работа, те приеха да финансират издаването и отпечатването. Така се роди тази прекрасна книга. Не очаквах, че ще бъде 700 страници", каза в интервю за Радио Благоевград авторът на "Летопис" Елена Илиева и допълни:

"Датата 15 септември е чудесна този "Летопис" да тръгне към своите читатели. Още Добри Войников нарича театъра "най-прекрасно и забавно на света училище". Първите непрофесионални актьори на този театър са били учители", каза още Илиева.

"Много е любопитно да разгърнеш тази книга и да видиш кои актьори са играли ролите във вечните класически пиеси и е много интересно, когато и на теб ти се случи да играеш тази роля. Съхраняването на паметта е изключително важно", каза заместник-директорът по административните въпроси на театъра Севар Иванов.


Драматичният театър "Никола Вапцаров" вече започна своя 101-ви сезон. 
Чуйте звуковия файл...

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37