Това каза за предаването „Днес“ доц д-р Ицка Дерижан, заместник ректор „Образователни дейности“ във висшето училище. В университета има утвърдена традиция. Най-желаните специалности са „Предучилищна педагогика“ и „Начална училищна педагогика“, „Право“, „Психология“ и специалностите от Стопанския факултет – „Счетоводство и контрол“, „Финанси“ и др.
Тази година за първи път има една интересна тенденция. Тя е повлияна от МОН. „Министерството е преценило кои са желаните за него приоритетни специалности и това са специалностите от цикъла „Педагогика на обучението по ...“ математика, техника и технологии, по български език, по чужд език и по различни други учебни дисциплини. МОН е определи нулева такса на семестър за периода на цялото следване на студентите, записали тези специалности. Отчита се и фактът, че в близките години в страната ще има много голяма нужда от млади специалисти. По обективни причини голяма част от учителите се пенсионират. За да може да отговори на прогнозните нарастващи потребности от кадри, МОН изпреварващо предприе мерки“ – коментира доц. Дерижан.
Тя съобщи, че все още има свободни места за някои специалности. „Използвам случая да поканя все още колебаещите се кандидат студенти, ако някой не е взел своето решение, може да погледне още веднъж списъка с нашите специалности, в които все още се намират ограничен брой, но има места за заемане“.
75 са бакалавърски и магистърски програми след завършено средно образование, като тази година тяхната бройка е увеличена с две нови специалности. Това са „Славянски език /руски/ и туризъм“ и втората специалност е „Аудио-визуални изкуства и продуцентство в развлекателната индустрия“. Интерес представляват 120 магистърски програми след завършено висше образование. В момента усилено тече приемът за магистри. От една седмица е обявен прием за докторски програми, общо 88 на брой.
Новата академична година ще бъде открита на 1 октомври.
Още подробности в звуковия файл:
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..