Това каза за предаването „Днес“ доц д-р Ицка Дерижан, заместник ректор „Образователни дейности“ във висшето училище. В университета има утвърдена традиция. Най-желаните специалности са „Предучилищна педагогика“ и „Начална училищна педагогика“, „Право“, „Психология“ и специалностите от Стопанския факултет – „Счетоводство и контрол“, „Финанси“ и др.
Тази година за първи път има една интересна тенденция. Тя е повлияна от МОН. „Министерството е преценило кои са желаните за него приоритетни специалности и това са специалностите от цикъла „Педагогика на обучението по ...“ математика, техника и технологии, по български език, по чужд език и по различни други учебни дисциплини. МОН е определи нулева такса на семестър за периода на цялото следване на студентите, записали тези специалности. Отчита се и фактът, че в близките години в страната ще има много голяма нужда от млади специалисти. По обективни причини голяма част от учителите се пенсионират. За да може да отговори на прогнозните нарастващи потребности от кадри, МОН изпреварващо предприе мерки“ – коментира доц. Дерижан.
Тя съобщи, че все още има свободни места за някои специалности. „Използвам случая да поканя все още колебаещите се кандидат студенти, ако някой не е взел своето решение, може да погледне още веднъж списъка с нашите специалности, в които все още се намират ограничен брой, но има места за заемане“.
75 са бакалавърски и магистърски програми след завършено средно образование, като тази година тяхната бройка е увеличена с две нови специалности. Това са „Славянски език /руски/ и туризъм“ и втората специалност е „Аудио-визуални изкуства и продуцентство в развлекателната индустрия“. Интерес представляват 120 магистърски програми след завършено висше образование. В момента усилено тече приемът за магистри. От една седмица е обявен прием за докторски програми, общо 88 на брой.
Новата академична година ще бъде открита на 1 октомври.
Още подробности в звуковия файл:
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..