България е една от страните, в които менталната аритметика и мемориката става все по-популярни и помагат на все повече деца и младежи да подобрят представянето си в училище и да добият по-голямо самочувствие за знанията и уменията, които имат и развиват. Историята на менталната аритметика започва в Древния изток преди няколко хиляди години. Тогава се създава този неповторим способ, който стимулира развитието на двете полукълба на мозъка.
“Менталната аритметика е подходяща за всички деца. И за тези, които обичат математиката и цифрите, подходяща е и за децата, които се страхуват по един или друг начин от цифрите. Имат притеснения като работят с тях. Мемориката пък е система за развитие на образното и системно мислене. Използва се сбор от най-различни техники. Тя е полезна за всеки. Не само за децата, но и за хора на нашите години“, разясни Лиана Стефанова – логопед, шахматист и преподавател по развиващите ума науки в Благоевград.
Освен бързото смятане наум с големи числа и много на брой операции (което е по-скоро полезен страничен ефект) децата неусетно и увлекателно хармонизират работата на мозъка. Това дава резултат в много области – децата подобряват представянето си в училище, концентрацията, самостоятелността, креативността.
„Относно менталната аритметика няма деца, които да не могат да се справят. Има деца, които не проявяват интерес и достатъчно желание да се опитат да потренират малко. За вкъщи им даваме домашни, които са 10-15 минути на ден. Те не са много. Въпреки това оказва голямо влияние ако ги правиш и съответно за децата, които не го правят - те видимо изостават. За 2-3 месеца се вижда разликата. Методиката не е за някакви гениални деца. Тя е за всички деца стига да имат желание. Трябва да помогнат и самите родители. Ние работим и с тях. И на тях им даваме задачи как да им помагат. Най - сериозните резултати са когато започнат да декламират стихотворение и в същото време да смятат. Това за мен е първият сериозен успех.“, каза Георги Бачев, преподавател в Благоевград.
Интересен е фактът, че страната, в която менталната аритметика е почти като религия е Китай. Там се изучава и в държавните училища и то 6 години.
Разговорът с Лиана Стефанова и Георги Бачев чуйте в звуковия файл =>Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..