Въпреки епидемиологичната обстановка, която е удължена до края на ноември, Седми национален туристически поход „По стъпките на Самуиловите войни“ тази година ще има. Събитието ще се проведе на 4 октомври, неделя, при спазване на всички мерки.
„Желаещи има, като цяло организацията тече, предстои да се чуем с ръководителите на училищата в област Благоевград, има интерес и от училища, извън нашата област, което ни радва. Ще се съобразим с изискванията на министерствата, но силно се надявам затова, че събитието е на открито, има голямо пространство и няма да има струпване на много хора, движейки се по маршрута, да има същата активност, както досега. Походът е насочен най-вече към учениците, но имайки предвид ситуацията, не можем да очакваме да има голяма активност, но поход ще има“ – съобщи Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „ Млад планинар“ – Петрич и един от организаторите на похода.
По думите ѝ, силно е вълнението на жителите от село Ключ, които с нетърпение очакват събитието, имат намерение да поканят свои приятели и роднини, за да покажат един по-различен ден, който се превръща в празник.
„Защото, споменава се историята, споменава се селото, в което те живеят, това е село с обявена награда за богата култура и история. Емоцията е голяма, а подготовката е в разгара си. Подготвя се художествена програма, децата се подготвят, участие ще има и от жителите на село Ключ. Най-вероятно, пак ще има благотворителен базар и средствата от него ще се използват за маршрутите, които са в района“ – уточни още Гергана Сандъкчиева.
Началният час на тръгване за похода е 9 ч., от паркинга пред Националния парк – музей „Самуилова крепост“. Маршрутът е 5 километра, не е труден, затова, в него могат да вземат участие хора от различна възрасти. Например, миналата година най-възрастният участник е бил на 86 години, а най-младият е бил само на няколко месеца, носен от родителите си.
„По време на похода се пеят български песни, създава се една емоция, която зарежда хората и дори, да се усети умора, тя изчезва от емоцията. Дори, когато влезем в село Ключ, под сянката на вековните дървета, хората имат възможност да си починат, да чуят художествената програма, която разказва за живота и делото на Самуил. Радващото е, че хората, които не са от нашата община, имат възможност да разгледат и други местни забележителности от културна и историческа насоченост, и сме щастливи, че тези хора съчетават една разходка по стъпките на Самуиловите войни, едно пренасяне в едно друго време и след това остават в нашия край да го опознаят“ – допълни Гергана Сандъкчиева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..