Отговорът не е едностранен, но едно е сигурно – той съществува и е част от ритуалите. Като за начало се започва с избор на песен.
„Музиката е възможно най-различна. Най-добре е да е песен, която наистина харесвате. Да не е клише. Няма определени стандарти, че щом е сватба значи трябва така да бъде – като някаква класическа музика. Аз срещнах хора, които казаха, че за тях текстът е страшно важен като трябва да е много положителен. Но аз винаги казвам на двойките да бъде това, което те харесват. Щом харесват класика - нека бъде класика. Щом харесват рок- да бъде рок. Понякога идват и двойки, които искат да бъде танц с актьорски привкус. Да бъдат атракция за публиката. Но тук трябва да си наистина разкрепостен“, казва Мария Велева, професионален хореограф на сватбени танци.
Поне пет - шест уроци са необходими на една двойка, за да осъвършенстват първия сватбен танц, според хореографа Мария. При изготвянето на хореографията трябва да се вземе предвид и облеклото, уточнява още тя:
„Има някои ограничения, защото не само булченската рокля, но и костюмът на младоженеца - той също е ограничен откъм движения. В сватбените танци акцентът е върху булката, а младоженецът по-скоро контролира и координира движенията на булката, като булката по-скоро се развихря в движенията и завъртанията“.
Сватбеният танц е част от ритуалите, които всяка една двойка иска да запечата за спомен. Има няколко неща, които е добре да бъдат обмислени предварително, за да сте максимално подготвени за коректното заснемане на сватбения си танц, казва фотографът Балин Балев:
„ Хубаво е ако имате избрана песен да я споделите с фотографа. Също така ако имате и предварителна хореография. С хореографията нещата са малко по-сложни. Няма да е приятно ако с месец или седмици са репетирали хореография и в един момент са заснети в гръб. Хубаво е предварително да се каже каква ще бъде хореографията. Трябва да се знае и дали ще има сециални ефекти в ресторанта. Най-малките гости на сватбата, те са и най-приятната част, но по време на сватбения танц е хубаво те да са при мама и тати. Хубаво е по време на танца да сведете “страстните” целувки до минимум. Поглед към половинката с усмивка е напълно достатъчен“, съветва фотографът Балин Балев.
Така или иначе, всяка сватба, в какъвто и стил да се провежда, не минава без първи танц на младото семейство. Този момент може да бъде трогателен до сълзи или весел до безумие – всичко зависи от Вас.
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..