Всеки първи понеделник на октомври се отбелязва като Международен ден на архитектурата от 1996 година с решение на конгрес на Международния съюз на архитектите в Барселона, Испания. Мотото на празника през 2020 е „За едно по-добро бъдеще в градовете“. До каква степен това е постижимо – в предаването "Днес" коментира арх.Катя Симеонова-Гошева от Благоевград.
"Тенденцията да се урбанизира Европа и светът като цяло продължава. Все по-голяма част от населението живее в градовете и задачата да бъдат направени тези градове по-добри за живот стои пред всеки архитект." – коментира арх.Катя Симеонова-Гошева. "Тази година има и една друга инициатива на Европейския съюз – за по-зелени градове в Европа. И посоката е тази – градовете да бъдат по-близо до природата или по-скоро природата да бъде вкарана в градовете."
За съжаление, инвеститорите в сферата на строителството не са настроени в посока зелени градове – сподели арх.Симеонова-Гошева. Наблюдава се един стремеж към застрояване на повече площи без да се съблюдава средата и качеството. От една страна продажбата на повече площи гарантира повече печалби, но от друга страна, ако продаваш по-качествен продукт, по-качествена жизнена страна – това също носи висока стойност. И точно това трябва да се осъзнае и от инвеститорите и от колегите – категорична е арх.Симеонова-Гошева.
"Архитектурата може да убива" – това е констатация, която е известна на бъдещите архитекти още в първи курс. И не само защото една зле проектирана сграда може да се срути, а защото една нехармонична жизнена среда носи своите негативни последици върху хората. "За съжаление виждаме едни улици, които са пълни с автомобили – казва арх.Симеонова-Гошева и коментира, че паркоместата са регламентирани в Закона за устройство на териториите, но има една вратичка при теренни особености и тази вратичка се използва от архитектите."
Затова е важна личната отговорност на всеки архитект, личният морал и отношение към работата – каза арх. Катя Симеонова-Гошева и помечта за визията на родния й Благоевград – хубава комуникация, много зеленина и хората да имат по-голямо съзнание в избора си на средства за придвижване – пеша или с велосипед, а не с автомобили.
Интервюто на Райна Ванчева с арх.Катя Симеонова-Гошева можете да чуете в звуковия файл – >
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..