Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Купуваме по-скъпо олио

В сезона на зимнината купуваме по-скъпо олио – установи репортерска проверка на Радио Благоевград. Бутилка от литър вече се продава от 1.50 лв. в някой от по-малките квартални магазини, до 3.00 – 3.50 лв. в по-големите търговски обекти на Благоевград. По-високи цени има и при други стоки от първа необходимост – сирене, кашкавал, млечни продукти. 
За причините потърсихме мнението на експертите. 
От Държавната комисия по стоковите борси и тържища обясниха, че има изменение на цената на олиото на едро на седмична баса с 12 стотинки. Това се дължи на един пик на Ротердамската борса към 16 септември, когато цената на слънчогледа е стигнала до 1050 долара на тон, като първоначалното равнище е било 925 долара на тон, след това е имало последователни спадове с по 30 – 35 долара на седмица. Към момента стойността на слънчогледа е към 950 долара за тон. 
„Този пик, който се образува е по-скоро някакво опипване на пазара, тъй като реколтата от слънчоглед е по-лоша, но в никакъв случай не е недостатъчна и към момента нямаме достатъчно реални сделки, за да коментираме, дали това е тенденция или временно явление. А, че има очакване по дадени магазини и по дадени места да се завишават цените на олиото, без да има реална икономическа предпоставка, има го. Към момента големите търговски вериги не са променили цените на олиото“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Той посъветва потребителите или да намерят олио на по-поносими цени в големите вериги, или да се въздържат от презапасяване с този продукт, защото в момента има нестабилност на пазара по отношение цената на олиото. Все още е рано да се коментира, дали това явление е закономерност или спекулативно опипване на почвата.
„При плодовете и зеленчуците към днешния момент, в сравнение с миналата година по същото време, пиперът е на по-ниски равнища с около 6 %, картофите са с 13 % по-евтини, като се очаква при тях и свръх предлагане, което не е добра новина за нашите производители. Зелето е по-евтино, спрямо миналата година с 5 %, морковите с 3 %, зрелият лук е с 30% по-евтин. По отношение на краставиците и доматите – доматите са с около 10 % по-скъпи, а краставиците с около 20 % по-скъпи от миналата година“ – коментира още Владимир Иванов. 
Той уточни, че стойността на „потребителската кошница“ от всички необходими плодове и зеленчуци, ако закупим по единица, е точно толкова, колкото е била миналата година по това време. 
При ориза и брашното също има поскъпване. При брашното е с около 10 стотинки, спрямо миналата година и това се дължи на по-лошата реколта тази година, макар да е много над потребностите. Друг фактор е рязкото повишаване на доходите в бранша. 
„Цените на храните имат своите леки колебания и те се дължат на нарасналите доходи в хранително-вкусовата индустрия. Цената е единственият източник за повишаване на доходите в бранша, затова в даден момент цената трябва да се повиши най-малкото, защото самата организации ще спрат да функционират“ – обясни още Владимир Иванов. 
При фасула и захарта има стабилни ценови равнища около 1.30 лв., а при ориза се наблюдава повишение на цената, което се дължи на логистични причини, свързани с коронавируса. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Първокласничка от Благоевград популяризира йогата сред децата със собствен видео канал

В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..

публикувано на 08.02.25 в 09:27

Рекорден брой сигнали за онлайн злоупотреби с деца

300 хиляди сигнала са обработени са подадени  в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали  е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова,  психолог в екипа на Центъра. Още..

публикувано на 07.02.25 в 16:45
Велизар Енчев

Велизар Енчев: Бойкотът на 13 февруари ще покаже силата на потребителите

Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..

публикувано на 07.02.25 в 11:40
Владислав Панев

Владислав Панев: Таваните на цените не спират поскъпването, а създават бюрокрация

Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..

публикувано на 07.02.25 в 11:35

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52