Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храната и билките – спасение от вирусите

В сезона на грипните и вирусни заболявания става все по-актуален става въпросът – как да повишим защитните сили на организма си, така че да се предпазим от опасните зарази, към които тази година прибавяме и COVID -19?

Докато чакаме да бъде готова ваксината срещу коронавируса, чакаме и новото зареждане на противогрипните ваксини в аптеките, които и тази година се оказват недостатъчни.

“Има и други начини да повишим имунитета си, като използваме даровете на природата, билките и здравословното хранене. Трябва да започнем с пречистването на организма, като не прекаляваме с храните. Най-простото, което можем да направим, тъй като инфекциите тръгват от храносмилателните и дихателните пътища, е да направим едно прочистване, като сутрин на гладно изпием чаша топла вода, с лъжица мед и лимон. Това е очистваща процедура на отлаганията в организма. Всеки си преценява според това, какви оплаквания има и съпътстващи заболявания“– коментира Ангелина Петрова, фармацевт от Благоевград и човек, който добре познава лечебните качества на растенията.

За хората със ставни проблеми, тя предложи следната терапия с целина: настъргват се една глава целина и два – три лимона с кората, объркват се с мед, сместа се слага в хладилника и се консумира сутрин на гладно по 1 лъжица. За хрема и гърло могат да се прилагат капки с евкалиптово масло, гуменол и ефедрин, които се приготвят в аптеките.

„За всички тези неразположения има и билкови комбинации с клеева тинктура, сиропа от бъз също е много полезен за подсилване на имунитета. Могат да се консумират чайове от билки, които са брани през лятото – риган, кантарион, мащерка, също са много полезни. И да не забравяме копривата, която хем прочиства, хем подсилва кръвта. Тя може да се включва и в храната“ – посъветва още Ангелина Петрова.

Тя обърна внимание и на храната, която особено през есенно – зимния сезон трябва да бъде богата на много витамини и минерали, а те се съдържат в плодовете и зеленчуците.

„Не трябва да прекаляваме с храната, защото тя съдържа и много ГМО,  затова трябва да внимаваме. Не трябва да гладуваме разбира се, но трябва да даваме и известна почивка на организма си от храната, за да може той сам да се очиства. Например, хората могат да се въздържат от хляба или да консумират хляб от лимец и други полезни семена. Да използваме домашно подквасено мляко, да се избягват мазните и тлъсти меса, да присъстват плодовете и зеленчуците основно в менюто ни и то по възможност в сурово състояние. Да консумираме семена и ядки и да се движим повече, когато имаме възможност сред природата“ – това са част от съветите на Ангелина Петрова за физическо ни здраве през есенно – зимния сезон, без да пренебрегваме и психическата си устойчивост, която в последно време е проблем за доста хора.

Много хора в днешно време изпитват стрес, паника и нервност, затова могат да се използват билки като глог, валериана, мента, хмел. Тези билки могат да се намерят като във формата на капки, така и на таблетки. 

„Психичните заболявания са на база на страха и те трябва да се лекуват, затова човек трябва да търси баланс в природата и във вярата, в религията, във философията. Всеки трябва да намери своя път да поддържа здравето си – здрав дух в здраво тяло. От нас зависи“ – категорична е Ангелина Петрова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Първокласничка от Благоевград популяризира йогата сред децата със собствен видео канал

В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..

публикувано на 08.02.25 в 09:27

Рекорден брой сигнали за онлайн злоупотреби с деца

300 хиляди сигнала са обработени са подадени  в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали  е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова,  психолог в екипа на Центъра. Още..

публикувано на 07.02.25 в 16:45
Велизар Енчев

Велизар Енчев: Бойкотът на 13 февруари ще покаже силата на потребителите

Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..

публикувано на 07.02.25 в 11:40
Владислав Панев

Владислав Панев: Таваните на цените не спират поскъпването, а създават бюрокрация

Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..

публикувано на 07.02.25 в 11:35

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52