Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Панаир на суетата" – грандиозен спектакъл на Драматичен театър "Никола Вапцаров" – Благоевград

7
Мариана Йотова, Петър Дундаков, Маргарита Мачева, Гергана Цакова, Иван Николов, Нено Койнарски, Мариана Бонева

Изключително мащабна и грандиозна като замисъл и реализация е новата премиерна постановка на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – „Панаир на суетата“ – това информираха на пресконференция днес режисьорът на постановката и директор на театъра Маргарита Мачева и част от екипа – авторът на музиката Петър Дундаков, хореографът Мариана Йотова, актьорите: Мариана Бонева, Гергана Цакова, Нено Койнарски и Иван Николов, който от този творчески сезон е на щат в благоевградския театър.

В момента екипът усилено работи по реализацията на този мега спектакъл – "изключително мащабна постановка за по време на криза" – каза Маргарита Мачева, "а малко театри биха си я позволили и извън криза" – допълни заместник-директорът Севар Иванов. Премиерата е планирана за 30 октомври.

Романът "Панаир на суетата" е блестящо и забавно изследване на общество, в което основният критерий е богатството или неговата липса, изкачването по стълбицата на йерахрията в обществото на всяка цена, и макар книгата да е писана преди век и половина, притежава невероятен съвременен резонанс. 

"Този спектакъл е нещо, което аз отдавна искам да направя" – каза Маргарита Мачева – "Вълнува ме тематиката, наблюдаваме подобни явление и в днешното общество. И макар да е много голям лукс в това време на криза да правим толкова голям спектакъл – мащабен, изключително сериозен, изключително отговорен, в пълния смисъл спектакъл – без компромис в образа, или компромис в постановъчния екип – целта ни е да направим наистина впечатляващо представление." Маргарита Мачева благодари на Община Благоевград за финансовата подкрепа.

"Ще се случи един зрелищен спектакъл, в който освен сериозната тематика, която е като идея вложена, ще има много ярки изразни средства и актьорите ще създадът истинско зрелище – много колоритно – синтетика на музика, движение, слово, сценография, впрегнати в една движенческа, арстистична, творческа партитура, която ще залее зрителя" – увери хореографът Марина Йотова.

Автор на музиката е Петър Дундаков, който е познат на благоевградската театрална публика като композитор в постановката "Портретът на Дориан Грей". "Определено пресъживяването в някакъв съвременен контекст на един такъв класически текст винаги носи много не само на тези, които го гледат, но и на тези, които го правят. Музиката в спектакъла носи това сместване на чисто класически оркестров звук с напълно нетипичния за оркестъра звук на електронната музика и това дава една полиизмерност на текста." Петър Дундаков каза, че в спектакъла са включени и песни, но не издаде повече за това. 

Сценографията на Мария Райчинова е впечатляваща и блестяща – и в преносния и в буквалния смисъл – само една от завесите съдържа 234 000 мъниста нанизани на въжета и оформящи една наистина блестяща завеса 5,2 на 5,8 метра. "Не сме гонили епохата – каза Маргарита Мачева – търсили сме една особена театралност в костюмите и в сценографията".

 В ролята на безкомпромисната търсачка на почести и богатство Беки Шарп влиза Мариана Бонева, а в ролята на нейната на противоположност – смирената, добродушна и наивна Амалия Седли – Гергана Цакова. Петимата мъже актьори влизат в няколко роли, включително и в женски образи.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21