3
С 25% са се увеличили настанените в болница в коронавирус на територията на Благоевград. Това съобщи днес на пресконференция кметът Румен Томов. Утре предстои да се проведе заседание на областния кризисен щаб и да бъдат обсъдени мерки за противодействие на епидемията. А днес здравният министър проф. Костадин Ангелов на брифинг за ситуацията с коронавируса у нас препоръча да се избягват пътувания до областите Благоевград и Търговище, заради повишен брой на заболелите.
„В болниците в града в момента са настанени 50 човека. От тях 3-4% са лица под 50-годишна възраст. Ръст на хоспитализираните се забелязва през последните 10 дни, заболеваемостта се повишава и в цялата област", съобщи градоначалникът.
На въпрос дали ще бъде затворен пазара в града, Томов заяви, че подобни мерки няма да се взимат.
По думите му, три пъти от общинската администрация са правени искания към държавата за отпускане на средства за подпомагане дейността на общината за справяне с коронакризата. Отговор няма и до момента.
„Всичко, което правим, е със собствени средства на общината. До момента сме изразходвали около 340 хил. лв. От 13 март до сега сме получили от държавата само 10 литра спирт", допълни Румен Томов.
На 4 декември в Благоевград ще бъде представена книгата „Тил Линдеман: 100 стихотворения“. Това е първият превод на български език на поезията на Тил Линдеман , за която Георги Гаврилов казва, че в нея: „Линдеман е много по-открит, раним, на моменти също така брутален и провокативен, но на мен ми стана много по-близък, след като прочетох..
„Образованието е сред фундаментите, върху които се изгражда всяко развито общество“, заяви в интервю за Радио Благоевград създателят на онлайн образователната платформа EduQuest Николай Пеев. По неговите думи основната мисия на платформата е да насърчава младите хора да развият устойчив интерес към ученето и личностното развитие. Пеев е завършил..
Положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден, се дължи допълнително 100 % увеличение, каза днес в предаването „Приемна в ефир“ по Радио Благоевград Славянка Симитчийска, директор на Инспеция по труда- Благоевград. От Инспекцията по труда напомнят, че в поредицата от коледни и..
Тютюнопроизводството е застрашен земеделски сектор в целия Европейски съюз и по света, и това притеснение идва от рестрикциите на Световната здравна организация, която цели да го ограничи. Темата бе основен акцент в проведената миналата седмица 11-та Конференция на Световната здравна организация /СЗО/ в Женева, КОР-11, на която тютюнопроизводители..
Средно училище с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски“ отбеляза патронния си празник с благотворителен концерт . Събитието под надслов „Творци на бъдещето“ по повод 34 години от основаването на учебното заведение събра ученици, преподаватели, родители и гости, които отбелязаха празника с богата и емоционална програма...
Българският журналист и общественик Владимир Перев стана жертва на физическа и словесна агресия в центъра на Скопие. Нападението, извършено в присъствието на множество свидетели, отново постави въпроса за сигурността на българите в Република Северна Македония и за засилващия се език на омразата срещу тях. В интервю за Радио Благоевград председателят..
Започва коледният месец, а Благоевград вече грее в светлини. Тази година общината е подготвила богата и разнообразна коледно-новогодишна програма, в която ще се включат всички културни институти, спортни клубове, училища и читалища, както и популярни гостуващи артисти. В новогодишната нощ благоевградчани и гостите на града ще могат да..